YENİ SEZON, YENİ HEYECAN!
Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nın ESL Pro Tour bünyesine katılmasıyla birlikte Türkiye CS:GO ekosistemine ve takımlara fayda sağlayacağına inandığımız bazı değişikliklere gidiyoruz. Bu bağlamda takımların profesyonelleşmesine ve kalıcı kadroların oluşmasına destek olmak için turnuva formatı ve kuralları güncellemeye karar verdik. Bu tarz güncellemeler 2020 yılı boyunca ekosistemin gelişmesiyle devam edecek ve 2021 ile birlikte ESL tarafından 14’ten fazla ülkede düzenlenen tüm ulusal şampiyonalar tek kural kitapçığı altında birleşecektir. Pro Tour hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için tıklayın.


ELEMELER KAYIT
INTEL ESL Türkiye Şampiyonası Eleme #1 KAYIT BİTTİ
INTEL ESL Türkiye Şampiyonası Eleme #2 KAYIT BİTTİ!
INTEL ESL Türkiye Şampiyonası Eleme #3 KAYIT BİTTİ!
INTEL ESL Türkiye Şampiyonası Eleme #4 KAYIT OL!

DAVET SİSTEMİ

ESL Pro Tour bünyesine geçişle birlikte Türkiye’de daha fazla takımın eşit şartlarda yarışması, Avrupa’da mücadele şansını artırması ve takımların ilerleyen yıllarda aynı özveri ve bilinçle yollarına devam edebilmeleri için 2020’nin ilk sezonunda davet sistemini kaldırıyoruz. ESL Pro Tour çatısı altında tüm takımların ESEA platformu üzerinde düzenlenecek elemelerle tekrar lige katılım hakkı kazanmasının daha adil ve ekosisteme faydalı olacağına karar verdik.

İlerleyen sezonlarda da Türk CS:GO topluluğuna fayda sağlayacağına inandığımız konularda, takımların profesyonelleşmesi ve kadro yapılarının güçlenmesi adına bu tarz güncellemelere taviz vermeden devam edeceğiz.


Özet: 2020 Kış Sezonunda takımlar lige direkt davet almayacak ve bütün takımlar elemelerden geçerek, Pro Tour için mücadele etme isteklerini kanıtlayacaklar.

SLOT HAKLARI

Geçtiğimiz sezonlarda bir takımın, bir sonraki lige davet alabilmesi için birden fazla yol denediğimizi hatırlıyorsunuz. Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nı ilk iki sırada bitiren takımlar, şampiyonada playoff oynayan takımlar olmak üzere başlıca iki sistemde takımları davet ediyorduk. Buradaki ana kuralımız takımların kadrolarında belirtilen şartları sağlayan 3 oyuncuya sahip olmaları gerektiğiydi. Geride bıraktığımız sezonlara baktığımızda bu kuralın, takımları/oyuncuları geliştirmediğini ya da takımların dağılmasını önlemediğini fark ettik. Pro Tour ile birlikte başarılı kadroların dağılmadan bir arada oynaması daha fazla önem kazandığı için kış sezonunda bir önceki başlıkta bahsettiğimiz gibi hiçbir takıma ya da kadroya lig daveti vermeyeceğiz.

2020 Yaz Sezonu’ndan itibaren sadece ESL Pro Tour’a katılma hakkı elde eden takım ya da takımlar bir sonraki sezona davet alabileceklerdir. ESL Pro Tour’a katılan takım/takımlar haricindeki diğer takımların her sezon öncesi elemelere yeniden katılması gerekecektir.

Bir takımın gelecek sezonlar için davet hakkını nasıl koruyacağı OYUNCU DEĞİŞİKLİKLERİ başlığı altında detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

OYUNCU DEĞİŞİKLİKLERİ

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak takımların sezon içerisinde sadece 2 yedek oyuncu ekleme hakları olacaktır ve takımlar lige başladıkları 5’li içerisine lig aşaması boyunca +2 yedek oyuncu ekleyerek kadrolarını 7 oyuncuya tamamlayabileceklerdir. Geçtiğimiz sezonlardan farklı olarak yedek oyuncularınızı sezon başında bildirmek zorunda olmayacaksınız. Bu oyuncuları ligin ilerleyen haftalarında da takımınıza dahil edebilirsiniz. Kadrolar 7 oyuncuya tamamlandıktan sonra (Lig başındaki 5'li ve +2 transfer hakkının kullanılmasından sonra), lig aşaması ve ESL Pro Tour süresince takımlar herhangi bir değişiklik yapamayacaklardır.

Takımlar ligin ilk 4 haftası tamamlanana kadar +2 haklarını kullanarak yeni oyuncu alabilir ve istedikleri oyuncuları kadro dışı bırakabilir, 4 haftanın sonunda kadrolarından hiçbir oyuncuyu çıkaramazlar. Bir oyuncuyu çıkarmak istediklerinde +2 yedek haklarındaki oyunculardan birisi ile değişiklik yapabilirler ve as kadrodaki diğer oyuncu yedek kadroya geçer. Intel ESL Türkiye Şampiyonası süresince bir oyuncu en fazla bir kere transfer olabilir. Oyuncunun sezon içerisinde ikiden fazla takımda oynamasına izin verilmez. Bir transfer yaparken, takımınızdaki diğer oyuncuları kadrodan göndermek ilerleyen dönemlerde yedek oyuncusunuz kalmanıza neden olabilir. Bu gibi durumlardan takımların kendileri sorumludur ve lig yönetimi +1 transfer hakkı vermeyecektir.

ESL Pro Tour kapsamında Climber Cup, EPEC, Dreamhack vs. gibi organizasyonlara Intel ESL Türkiye Şampiyosı’ndan katılma hakkı elde etmiş takımlar bu süreçte oyuncu değişikliği yapmak isterlerse, sezon içerisinde yedek oyuncu ekleyip, eklemediklerine bakılacak ve hakları varsa oyuncu transfer etmelerine izin verilecek. Bunun dışında ESL Pro Tour’a katılma hakkı elde etmiş takımlar, son kadroları ile burada mücadele edebileceklerdir.


ESL Pro Tour’a katılan takım gelecek sezon için kazandığı davet hakkını koruyabilmesi için, lig süreci ve ESL Pro Tour boyunca en çok süre alan 5 oyuncusunun içerisinde TOP 3 oyuncusunu kadrosunda tutmak zorunda olacak. TOP 3 oyuncusunu kadrosunda tutamayan takımlar davet hakkını kaybedecek ve tüm takımlar yeniden elemelerden gelerek lige katılmak için mücadele edecekler. Eğer davet alan takım TOP 3 oyuncusunu kadrosunda tutabilirse, yedek oyuncu slotu dahil toplamda 4 oyuncu transfer etme hakkı elde edebilir. Takım, sezon başında as 5’lisini lig yönetimine sunduktan sonra yedek slotuna, ilk sezonda olduğu gibi lig içerisinde oyuncu transferi yapabilir. Davet alan takım as 5’lisini lig başlamadan önce belirtilecek süre içerisinde lig yönetimine sunmak zorundadır.

PRO TOUR İLE TAKIMLARI NE BEKLİYOR?


2020 Kış Sezonu Intel ESL Türkiye Şampiyonu olan takım para ödülünün yanında daha değerli olan EPEC’e katılmayı garantiliyor. EPEC’i kazanan ulusal şampiyona takımı offline olarak düzenlenecek ESL One Cologne Lan elemesine katılmaya hak kazanacak ve bu elemeyi de başarıyla geçen takım 1 Milyon Dolar ödüllü ESL One Cologne turnuvasında mücadele etme şansı yakalayacak.2020 Yaz Sezonu Intel ESL Türkiye Şampiyonu olan takım 100 Bin Dolar ödül havuzuna sahip Dreamhack Open India’a turnuvasına direkt olarak katılma hakkı elde edecek. Bunun yanında ayrıca tekrar düzenlenecek EPEC turnuvasında mücadele edebilecek ve bu turnuvayı kazanan takım IEM Katowice Lan elemesine katılma hakkı elde edebilecek. Elemeyi de başarıyla geçen takım 1 Milyon Dolar ödül havuzuna sahip IEM Katowice turnuvasında ülkesini temsil etme şansı yakalayacak.

YENİ SEZON NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Intel ESL Türkiye 2020 Kış Sezonu Şampiyonası elemeleri Şubat ayında başlıyor! Şubat ayı boyunca 4 eleme düzenlenecek ve her elemenin ilk 2 takımı bu sezon Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nda mücadele etme şansı yakalayacak. Bu sezon ile birlikte elemelerdeki ikinci değişiklik de tüm elemelerin ESEA üzerinde oynanacak olması. Bu nedenle elemeye katılacak takımların oyuncularının ESEA Premium’a sahip olması gerekli. ESEA Premium almak için tıklayın.

Yeni yılda, yeni bir serüvene başlayacak tüm takımlara başarılar!
NoitacoL, Monday, 06/01/20 08:10
 
comments (0)
 
 
No comments yet.
 
 
Information:
  • info write comment not allowed