Turkey
Red Bull Son Şampiyon Şampiyonu Belli oldu!
Türkiye’nin en büyük Dota 2 turnuvası olan RedBull Son Şampiyon finali geçtiğimiz hafta sonu İstanbul, Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleşti. BO3’lük seride Unchained Esports ve Team Entelechy seyircilere müthiş maçlar izlettirdiler. Büyük gitgellerin yaşandığı serinin sonunda kazanan taraf Team Entelechy olurken, turnuvayı ikinci bitiren takım ise Unchained Esports oldu. Team Entelechy 10 bin TL’lik büyük ödülün sahibi olurken Unchanied Esports ise 5 bin TL ile turnuvayı sonlandırdı. Oldukça çekişmeli geçen maçlara sahne olan RedBull Son Şampiyon’u hep beraber tekrar bir hatırlatalım.


Görkemli bir açılışla birlikte başlayan RedBull Son Şampiyon, daha ilk dakikadan seyircilerin tüylerini diken diken etmeyi başardı. Gerek sahnedeki sunumla, gerek analiz ekibiyle ve gerekse de maç sunumuyla RedBull Son Şampiyon müthiş ilerliyordu. Bu ilerleyişle beraber maçlar da bir hayli gitgelli ve çekişmeli geçiyor, oyuncuların konstrante olmuş şekilde bağırma sesleri neredeyse duyuluyordu.


1. MAÇ


Serinin ilk maçında iki takımda tedbirli başlamayı tercih etmiş, rakibi şaşırtacak seçimler yapmayı düşünmemişti. Oyun, genelde bu metada da gördüğümüz yan koridorlarda gank girişimleri ve orta koridorda kahramanların üstünlük kurma çabasıyla devam ediyordu. Gerek koridordaki menzil avantajı, gerekse de creep temizleme becerilerinden dolayı Lina orta koridoru uzun bir süre domine etmişti. Bu üstünlükle beraber diğer koridorlara da yardımda bulunarak erken oyunu önde götüren Lina, dolayısıyla Unchained Esports, seri ittirmelere başlamış durumdaydı, ta ki Entelechy Lina’yı öldürmeyi başarana kadar. Lina öldükten sonra rahatlayan Entelechy ekibi, bundan sonraki tüm takım savaşlarını da Lina’yı öldürmek ve savaşı kazanmak üstüne kurmuştu. Birkaç takım savaşını bu şekilde çok rahat kazanan Entelechy net değeri azaltmış, kuleleri almaya başlamıştı. Ancak oyun sonlarına artık geldimizde ise Lina’nın BKB’yi de almasıyla takım savaşlarında ölmesi oldukça güç bir hale geldi ve Entelechy buna bir çözüm bulamadı. BKB’nin etkisiyle uzun süre savaşlarda kalan Lina verdiği yüksek hasar ile takım savaşlarını Unchained Esports kendi lehine çevirdi ve oyunu kazandılar.


2. MAÇ

Team Entelechy’nin kader maçı, Unchained Esport’un ise şampiyonlupa çok yaklaştığı ikinci maç ise bizleri oldukça sürpriz seçimler karşıladı. Entelechy’nin Klasynky’ye favori kahramanı Terrorblade vermesi, Unchained Esports’un metada neredeyse hiç görmediğimiz Leshrac gibi bir seçim yapması izleyenleri heyecanlandırdı.
Maçın başında her iki takım da ardı ardına skorlar alıyor ve oyunu kendi lehine çevirmeye çalışıyordu. Bu sıralarda Leshrac’ın gücünü de görme fırsatı bulduk. Büyü hasarı kısmında çok fazla hasar çıkarmayı başaran Leshrac hem kuleleri seri seri ittirebiliyor, hem de takım savaşlarında takımın hasar yükünü Tiny ile beraber üstlenebiliyordu. Oyun ilerledikçe ise Unchained, bu üstünlüğü giderek kaybetmeye başlıyor ve kule ittirmeleri gittikçe yavaşlıyordu. Yine ilk maçtaki gibi üstün başlayan Unchained oyun ilerledikçe üstünlüğü kaybetmeye başlıyordu. Ancak bu sefer bu durumu çevirme şansları çok zordu. Entelechy’de Klasnyky favori kahramanı Terrorblade ile çok hızlı farm alıyordu. Oyun sonlarında Unchained’ın hasar yetersizliği ve Terrorblade’in hızlı farmıyla birlikte aldığı eşyalar sonucunda çok fazla hasar çıkarması sebebiyle ikinci maçı Entelechy kazanmış ve serinin kazananı son maça kalmıştı.


3.MAÇ

Son maça geldiğimizde oyuncuların yüzünde tebessüm ettiren, “yine mi aldı şunu?” dedirten bir Entelechy seçimi vardı, Mid Jakiro. Entelechy’nin sürekli denediği ancak bir türlü istenilen sonuca varamadığı mid Jakiro seçimi “acaba yine mi olmayacak?” diye sorular sormamıza sebebiyet verdi. Ancak bu durum bizi oldukça yanılttı. Oyun başından sonuna kadar bütün oyunu domine eden, her takım savaşında en fazla hasarı veren ve takımı neredeyse sırtlayan mid Jakiro, takımına oyunu kazandırmıştı. “Bu sefer, en doğru zamanda oldu” dediğimiz mid Jakiro ile birlikte RedBull Son Şampiyon, Team Entelechy’nin 2-1’lik galibiyetiyle sonlandı.

İki takımının da müthiş mücadeleleri ve şaşırtıcı seçimleriyle bir RedBull Son Şampiyon’u daha geride bırakmış olduk. Bir sonraki sene tekrar görüşmek dileğiyle, hoşçakalın!
HypatiA, Thursday, 29/03/18 07:12
 
comments (0)
 
 
No comments yet.
 
 
Information:
  • info write comment not allowed