Turkey
İki günde $200.000 - IEM Oakland 2017'deki PUBG Invitational’a Yeniden Bakış
IEM Oakland’da geçtiğimiz hafta sonu, 4’erli oyunculardan oluşan toplam 20 takım, evlerine şöhret, gurur ve 200.000 dolarlık ödül havuzundan pay götürebilmek için kıyasıya mücadele etti. Araçlar patlatıldı, el bombaları fırlatıldı ve bizler PlayerUnknown’s Battleground rekabetini zirvelerde yaşarken cesetler sayılmaya devam etti.


Bu 20 takım içerisinden 8 tanesi, binlerce oyuncuyu alt ederek ESL Play’in online turnuvasına katılmaya hak kazanacaktı. Crimson Esports, Wind And Rain, aAa Gaming (against All authority), Digital Chaos, Ghost Gaming, Ronin Esports, Miami Flamingos, ve Corn Shuckers takımlarından her biri, Oracle Arena’da kapışmak için kendilerine yer edindiler.

Team SoloMid, Team Liquid, Noble, Luminosity, Alliance, Cloud 9, FaZe Clan, Ninjas in Pyjamas, Penta Sports, Evil Geniuses, Tempo Storm, ve Method takımlarından her biri bu çarpışmaya davetliydi. Bunlar, e-Spor’un diğer alanlarında güçlü takımlar olup, çeşitli topluluklardan önemli profesyonel oyunculara ve yayıncılara sahipler ve bu sektörel başarılarını PUBG’de de göstermek için hazırlar.Kurallar ve Format


Battle Royal, eSpor dünyasında oldukça özgün kurallara sahip. Geleneksel bir Pub oyununa göre ufak farklılıkları var - giysi ganimetleri ve kırmızı alanlar kapalı, tüm haritalarsa gün ışığında oynanıyor (sis veya yağmur yok). Bu değişikliklerin hepsi aylar süren denemelerin ve geri bildirimlerin birer sonucu ve amacı RNG faktörünü ortadan kaldırıp, oyunun orijinalliğini bozmadan rekabet ortamının kalitesini arttırmak.

Gamescom. Oakland’deki turnuvadan bu yana çeşitli başka değişiklikler de yapıldı, solo ya da duo olmadan, yalnızca 4 kişilik maçlar oynandı. Ayrıca, topluluğun da desteklemesi üzerine tüm maçlar birinci kişinin gözünden (FPS) oynandı, bu da oyuncuları daha sık risk almaya ve çarpışmaya girmeye zorladı. En önemlisi, 8 raund üzerinden kazananın belirlendiği sistem değişerek yerini her bir öldürmenin takıma 10 puan kazandırdığı yepyeni bir sisteme bıraktı. (Çorba parası ise 300 puan ediyor!)

Ödül sistemi şu şekilde:


1.’lik ödülü $60.000 (kişi başı $15.000)
2.’lik ödülü $45.000 (kişi başı $11.250)
3.’lük ödülü $30.000 (kişi başı $7.500)
4.’lük ödülü $20.000 (kişi başı $5.000)
5.’lik ödülü $15.000 (kişi başı $3.750)
6.’lık ödülü $12.000 (kişi başı $3.000)
7.’lik ödülü $10.000 (kişi başı $2.500)
8.’lük ödülü $8.000 (kişi başı $2.000)

Maçlar, her birinde 4’er tane oynanacak şekilde 2 güne bölündü. Final maçının sonunda, en yüksek puana sahip olan takım IEM Oakland PUBG Invitational’ın şampiyonu ve $60.000’lık ödülün de sahibi olacaktı. Oldukça çarpıcı maçlar, kritik oyunlar ve patlayıcı bir rekabet izledik. Haydi, maçlara bir göz atalım!


Birinci Gün

Tüm gözler, davetli takımlar üzerindeydi çünkü aralarında tanıdık yüzler de vardı. Araçlar, bir çok takımın temel stratejinin birer parçasıydı ve çoğu da karşılığını verdi. Diğerleri içinse bu araçlar tekerlekli tabutları oldu - ilk maçta, aAa takımı, FaZe Clan’i araçlarında basıp aracı yok ederek ortadan kaldırdı. Hafta sonunun geri kalanı boyunca bu olay sürekli tekrar etmeye başladı, herhangi bir takım, bir aracı siper olarak kullandığı zaman, araç, mermiler ve el bombalarıyla patlatılıyor ve aracın yanında duranlara ölüm oluyordu.

Hiçbir takım, tüm maçları domine etmedi, fakat çoğu takım yükseklerdeydi. Takımlar, sık sık aynı alanlara düştüler, örneğin TSM, North Georgopol’da, FaZe ise Mylta Power’da idi. Turnuvanın favorilerinden Penta Sports, günü sonuncu sırada kapatırken Digital Chaos, ilk haritayı almayı başarmıştı. Günün sonunda, listemizin başındaki isim TSM oldu ve bize profesyonel PUBG’de olduğu kadar diğer espor alanlarında da önemli bir şeyi gösterdiler: Uyum.

Bu performanslarının en önemli sebeplerinden biri, kitaptaki her numarayı kendi avantajları dahilinde kullanmalarıydı - araçlar, arazi ve hatta açık bir alana girerken kendilerini el bombasının dumanıyla saklamaları da bunlara dahil.

Online elemeler sonrasında kendisine bu 8 takım arasından bir yer edinmeyi başarmış ekiplerden biri olan aAa, baskın oyunuyla herkesi etkiledi. Hiçbir maçı kazanamasalar da, 21 öldürmeyle, birinci sıraya 105 puan uzaklıktalardı. Method Esports, toplam 25 öldürmeyle günün en büyük öldürme sayısına sahip takımıydı ve birincilikten yalnızca 30 puan uzaklıktalardı fakat IEM Oakland’daki sistemin gerekliliği üzerine, ödülün sahibi olmak için ikinci gün de sıralarını korumak zorundaydılar.

İlk günün ardından, ilk 8 sıralamamız şöyle:İkinci Gün

İkinci günün başında hiçbir takım, büyük ödülü garantileyecek durumda değildi, ancak hepsi de bu yolda sonuna kadar çabaladılar. Turnuvanın bitimine yalnızca 4 maç kala, 20 takımın tamamı ilk 8’de olabilmek ve para alabilmek için çarpışmalıydı.

Penta Sports gibi takımlar, rakiplerini erkenden avlama çalışmalarına devam ederken TSM yine North Georgopol’daydı. Scoom’un tüm Team Storm takımına karşı yaptığı muazzam savunma ve aldığı 8 öldürmeyle takımı tek başına taşıması sayesinde Team Liquid, gerilimi biraz arttırdı.

Günün ilerleyen saatlerinde, takımlar için skor farkını kapatıp ilk 8’e girmek zorlaşmaya başlamıştı. İkinci gün, el bombaları çok daha ölümcüldü. Noble’ın Evil Geniuses’dan üç kişiyi el bombasıyla alması, turnuvanın şu ana kadarki en büyük KOBE atışlarından biriydi.
Final takımları, asla aynı kalmamışlardır. 5. maçta Team Liquid’in Tempo Storm’u alt etmesi üzerine aAa, 6. oyunda FaZe’in karşısına çıktı ve onları Mylta Power’ın güneyinde bir depoya sıkıştırıp çıkışları tarayarak galibiyeti sağladı. Oyun 7'de, DC, saman balyalarını tutarak, spreylerini Georgopol hastanesinin güneyinde bulunan alanlarda kontrol ederek ve toplamda 16 kişiyi öldürerek ikinci tekrar galibiyetlerini elde etti.

Turnuvanın son raundu, Severny’nin batısında, Cloud9 ve Ronin Esports arasındaydı. Cloud9’ın Chappie’si, Ronin’in UAZ’ına karşı galibiyet almak için elinden geleni yapsa da notadeveloper’ı canlandırmadan önce Minifridgejr’ı öldüremedi ve iki isim, sayıca üstünlüklerini kullanmayı başardılar.

Bununla birlikte FaZe, 8 ölümcül turdan sonra, 39 öldürme ve 1355 skor ile (çorba parası olmadan), 1375 puan kazanmış olan ve 1385 puanlık Tempo Gaming’in yalnızca 1 öldürme gerisinde olan Ghost Gaming’in hemen ardından turnuvayı dördüncü sırada kapattı.

Fakat her şey bittiğinde, turnuvanın kazananı, son raundda 6. olmalarına rağmen 1620’lik dominant bir skorla ve 38 öldürmeyle against All authority idi.

Final sıralaması şu şekilde:


IEM Oakland 2017 PUBG Invitational’ın tüm finalistlerini ve şampiyon against All authority’yi tebrik ediyoruz.

Çeviri: Gül “tetsukocchi” Üney
HypatiA, Wednesday, 29/11/17 12:39
 
comments (0)
 
 
No comments yet.
 
 
Information:
  • info write comment not allowed