Jak się zapisać do turnieju

Jak się zapisać do turnieju Grarantanna Cup w pojedynkę?
Aby wziąć udział w turnieju musisz założyć profil na stronie ESL Play, mieć powiązane z nim odpowiednie konto gry (w przypadku gry CS:GO jest to Steam, dla Brawl Stars Supercell, konto PSN dla FIFA 20 oraz Nazwa przywoływacza dla League of Legends) oraz być uczniem szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej.
W tym celu wymagane jest wprowadzenie pełnej nazwy swojej szkoły na swoim profilu ESL Play w polu Krótki opis pokazywany na stronie głównej profilu gracza.


Nazwa szkoły musi być na tyle dokładna, coby administracja ESL Polska nie miała problemu podczas sprawdzania czy dana placówka oświatowa rzeczywiście istnieje i jest prezentowana przez tego zawodnika. Nie wprowadzenie nazwy reprezentowanej szkoły wiąże się z brakiem możliwości zapisania się, a tym samym nie wzięciem udziału w turnieju.
Jeżeli wszystkie wymagania zostały spełnione, gracz będzie mógł zapisać się do turnieju, Powodzenia!
Jak się zapisać do turnieju Grarantanna Cup jako zespół?
Każdy z uczestników turnieju musi posiadać swój profil na stronie ESL Play, mieć powiązane z nim odpowiednie konto gry (w przypadku gry CS:GO jest to Steam, dla Brawl Stars Supercell, konto PSN dla FIFA 20 oraz Nazwa przywoływacza dla League of Legends) oraz być uczniem szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej. W tym celu wymagane jest wprowadzenie pełnej nazwy szkoły na wszystkich profilach ESL Play zawodników zespołu w polu Krótki opis pokazywany na stronie głównej profilu gracza.


Dodatkowo, pełna nazwa szkoły musi być również podana przez kapitana na profilu drużyny w polu Skrócony opis wyświetlany na stronie głównej drużyny.


Nazwa szkoły musi być na tyle dokładna, coby administracja ESL Polska nie miała problemu podczas sprawdzania czy dana placówka oświatowa rzeczywiście istnieje i jest prezentowana przez tego zawodnika. Nie wprowadzenie nazwy reprezentowanej szkoły wiąże się z brakiem możliwości zapisania się, a tym samym nie wzięciem udziału w turnieju.
Jeżeli wszystkie wymagania zostały spełnione, drużyna będzie mogła zapisać się do turnieju, Powodzenia!

FAQ

Gdzie mogę znaleźć informacje o turnieju?
Wszelkie informacje o danym turnieju można znaleźć na stronie tego turnieju, klikając na sekcję Info, która widnieje na górze, pod nazwą turnieju. Znajdują się tutaj różne zakładki, z którymi powinieneś się zapoznać, przed wzięciem udziału w turnieju.

Tuż pod nazwą turnieju i sekcjami znajduje się pierwsza zakładka, w której znajdziemy główne informacje o turnieju, tj. data i godzina rozpoczęcia turnieju, check-in i późnych zapisów oraz wymagania, które trzeba spełnić, aby wziąć w nim udział.

Następne zakładki to Krótki Spis Zasad (takie jak: Tryb oraz System Rozgrywek, Maksymalna ilość rund, Pula map czy informacje o Serwerze i jego Ustawieniach), Nagrody za zajęcie danego miejsca w tym turnieju, Serwisy społecznościowe, na których możesz nas znaleźć i link do serwera Discord, na którym możesz uzyskać szybką pomoc lub odpowiedź na Twój problem/pytanie oraz zakładka Pomocy, na której znajduje się krótka instrukcja jak postępować, jeżeli napotkamy jakieś problemy przed rozpoczęciem, w trakcie trwania lub po zakończeniu się turnieju.

Do kiedy można zapisać się do turnieju?
Zapisać się do turnieju można do czasu, aż turniej się nie rozpocznie. Informacje o tym, kiedy turniej się rozpoczyna można łatwo znaleźć w sekcji Info na stronie turnieju (Gdzie mogę znaleźć informacje o turnieju?).

Czym jest check-in?
Check-in to nic innego jak system potwierdzenia gotowości w turnieju.
Po zapisaniu się do turnieju i zatwierdzeniu przez administratora, zawodnicy/drużyna musi jeszcze potwierdzić swoją gotowość do gry w turnieju. Można to zrobić na stronie turnieju klikając Check in w zakładce Play, znajdującej się po prawej stronie.
O tym, od kiedy można dać check-in można znaleźć w sekcji Info na stronie turnieju (Gdzie mogę znaleźć informacje o turnieju?).

Jest to konieczne, aby wspomniani wcześniej zawodnicy/drużyna oświadczyli, że są gotowi i wezmą udział w turnieju od początku do jego końca. W ten sposób możemy "oddzielić" tych, którzy zapisali się do turnieju i potwierdzili swoją gotowość, od tych, co jednak nie mogą wziąć udziału i po rozpoczęciu turnieju tylko by niepotrzebnie zajmowali miejsce w drabince.

Czym są późne zapisy?
Jeżeli nie zdążyłeś dać check-in lub zapisać się do turnieju to późne zapisy to ostatnia szansa na wzięcie udziału w turnieju.
O tym, kiedy otwierają się późne zapisy można znaleźć w sekcji Info na stronie turnieju (Gdzie mogę znaleźć informacje o turnieju?).

Zapisując się do turnieju po rozpoczęciu późnych zapisów jednocześnie oznajmiasz, że jesteś gotowy do gry w turnieju przez cały okres jego trwania. Nie musisz wówczas robić check-in, czyli potwierdzać swojej gotowości do gry.

Co powinienem zrobić, zanim turniej się zacznie?
Przed rozpoczęciem turnieju zdecydowanie zalecamy przeczytanie poradnika dotyczącego konkretnej gry. Mogą istnieć warunki lub zasady, o których wcześniej nie wiedziałeś, a na przykład zostały niedawno zmienione lub dodane.
Kiedy będę wiedział, kto jest moim przeciwnikiem?
Zaraz po rozpoczęciu turnieju uczestnicy będą rozlosowani i dodani do drabinki, która zostanie wygenerowana. Proces ten trwa zazwyczaj kilka minut. Gdy drabinka już będzie dostępna, będziesz wiedział kto jest Twoim rywalem i będziesz mógł rozegrać z nim swój mecz.
Kiedy mogę rozegrać swój mecz?
O ile w informacji lub zasadach turnieju bądź na stronie meczowej nie jest napisane inaczej, mecz musisz rozegrać tak szybko, jak tylko dostaniesz swojego przeciwnika.

Ile dni trwa turniej?
O ile w informacji lub zasadach turnieju nie jest napisane inaczej, cały turniej musi zostać rozegrany tego samego dnia, kiedy się rozpoczął.

Zdarza się jednak tak, że czasem przez problemy niewynikające ze strony graczy czy administracji, turniej (lub pewna jego część) może zostać przeniesiony na inny termin. Oczywiście, wówczas administracja powiadomi wszystkich uczestników turnieju o zaistniałej sytuacji.
Co to jest strona meczu?
Strona meczu to miejsce, w którym dostępne są wszystkie informacje na temat naszego meczu, tj. profil oraz identyfikator gry przeciwnika, rozgrywane mapy, format rozgrywek, media meczowe, identyfikator meczu oraz jego data i godzina.
Na stronie meczowej, po potwierdzeniu gotowości, przeprowadza się również wybór mapy (map veto).Znajduje się tu również bardzo ważna sekcja komentarzy, gdzie nie tylko możemy skontaktować się z naszym przeciwnikiem, ale również mogą się tu pojawić informacje od administracji dotyczące tego meczu, z którymi należy się zapoznać.

Gdzie mogę znaleźć stronę meczu?
Istnieje kilka sposobów na znalezienie strony meczu. Pierwszym i najłatwiejszym sposobem jest wejście poprzez kliknięcie na pseudonim swojego przeciwnika widoczny w zakładce Play, znajdującej się po prawej stronie.

Kolejnym sposobem jest znalezienie swojego meczu w Drabince dostępnej klikając na sekcję Bracket, która widnieje na górze, pod nazwą turnieju.

Ostatnie miejsce, gdzie możemy znaleźć stronę naszego aktualnego meczu to Open Matches. Aby się tam dostać, należy najechać kursorem na zakładkę Matches, znajdującą się w prawym dolnym rogu strony, a następnie kliknąć na Show all open matches oraz Details.
Jak mogę skontaktować się z moim przeciwnikiem?
Ze swoim rywalem można skontaktować się na kilka sposobów. Najlepszym i najszybszym sposobem jest komunikacja bezpośrednio w programie ESL Wire Anti-Cheat za pomocą czatu, dostępny w zakładce Play.

Taki sam czat możemy również znaleźć na samej stronie ESL. Wystarczy tylko najechać kursorem na zakładkę Matches, znajdującą się w prawym dolnym rogu strony, a następnie kliknąć na nasz mecz.

Ostatnim sposobem na kontakt ze swoim przeciwnikiem jest za pomocą sekcji komentarzy, dostępnej na stronie meczu (Co to jest strona meczu?).
Czym jest Single Elimination (SE)?
To System Rozgrywek – Pojedyńcza Eliminacja, polegający na tym, że wygrany meczu przechodzi dalej (do kolejnej rundy), a przegrany całkowicie odpada z turnieju i nie ma już możliwości powrotu do niego.

W skrócie: Jeżeli przegrasz chociaż jeden mecz w Systemie Single Elimination, to nie masz możliwości dalszej gry w tym turnieju.
Czym jest Double Elimination (DE)?
To System Rozgrywek – Podwójna Eliminacja, polegający na tym, że wygrany meczu przechodzi dalej (do kolejnej rundy) ale w przeciwieństwie do Systemu Single Elimination, przegrany odpada całkowicie z turnieju dopiero po dwóch przegranych meczach.

W tym systemie istnieją dwie równoległe drabinki, jedna "główna" i druga tzw. Drabinka Przegranych (Losers Bracket). Jak sama nazwa wskazuje, w Drabince Przegranych rywalizują ze sobą jedynie zawodnicy/zespoły, którzy na swoim koncie mają już jedną przegraną i teraz walczą o utrzymanie oraz lepszą pozycję czy nagrodę, a potencjalnie nawet o wygraną turnieju.

W skrócie: Jeżeli przegrasz mecz w Systemie Double Elimination to spadasz do Drabinki Przegranych, ale wciąż masz możliwość wygrania naweet całego turnieju, zakładając oczywiście, że nie przegrasz żadnego kolejnego meczu. W przeciwnym wypadku, po dwóch przegranych, całkowicie odpadasz z turnieju.
Co to jest Best-of-One (Bo1)?
Jest to format rozgrywek składający się tylko z 1 gry. Zwycięzca tej jednej gry wygrywa cały mecz.
Co to jest Best-of-Three (Bo3)?
Jest to format rozgrywek, gdzie zawodnicy/drużyna potrzebuje 2 zwycięstw, aby wygrać cały mecz. W tym formacie rozgrywane są minimum 2 gry. Jeżeli dojdzie do remisu, czyli do wyniki 1:1, wówczas rozgrywana jest trzecia gra, decydująca o wygranym całego meczu.
Co to jest Best-of-Five (Bo5)?
Jest to format rozgrywek, gdzie zawodnicy/drużyna potrzebuje 3 zwycięstw, aby wygrać cały mecz. W tym formacie rozgrywane są minimum 3 gry. Jeżeli dojdzie do remisu, czyli do wyniki 2:2, wówczas rozgrywana jest piąta gra, decydująca o wygranym całego meczu.
Czy turnieje są rozgrywane w domu czy trzeba gdzieś iść?
Prawie wszystkie (99%) turnieje na ESL Play są rozgrywane online, czyli grając z domu. Jeżeli jest inaczej, na pewno odpowiednia informacja będzie widniała na stronie informacyjnej turnieju.

Pamiętaj jednak, że istnieją takie turnieje, gdzie po osiągnięciu określonej pozycji możesz dostać się do rozgrywek offline. Oznacza to, że może będziesz musiał grać we wskazanym miejscu, na żywo, przed publicznością. Oczywiście jeżeli taka sytuacja ma miejsce, dokładne informacje o tym znajdziesz na stronie informacyjnej tego turnieju.
Czy muszę płacić za udział w turnieju?
Nie musisz nic płacić, udział w turniejach jest absolutnie bezpłatny!
Gdzie mogę dodać identyfikator (konto) gry do mojego profilu ESL?
Wejdź na stronę turnieju pożądanej przez Ciebie gry. Po prawej stronie zobaczysz zakładkę z Wymaganiami do danego turnieju, gdzie możesz dodać swój identyfikator gry klikająć przycisk Register i postępując zgodnie z instrukcją.

Jeżeli spełniasz już wszystkie wymagania w danym turnieju możesz śmiało się do niego zapisać klikając przycisk Sign up!