Rules

play Üniversite Ligi 2. Bölge Grubu

Last change: 16.04.2018 15:28

These are the rules for the Üniversite Ligi 2. Bölge Grubu. We make every effort to ensure the rules are complete and up to date but this may not always be the case. You should also check the Info Page and News for additions, exceptions and modifications that may apply. The rules are a guideline and the decisions by admins may differ from them depending on the circumstances. If you have any questions about the rules, please write a support ticket.

1. Maç Görselleri

Maçla ilgili tüm görseller en az 14 gün boyunca saklı kalmalıdır. Genelde, bu görselleri maçınızdan, maç sayfanıza mümkün olan en kısa sürede yüklemeniz gerekmektedir. Sahte ve yanıltıcı görseller yüklemek yasak olup, bir kısım ceza ile sonuçlandırılmaktadır. Maç görsellerinin isimlendirilmesi basit olmalıdır. Maç görselinin kötü isimlendirilmesinden dolayı itiraz etmek veya destek bileti açmak mümkün değildir. Fakat, bir maç görseli hakemin işini zorlaştıracak kadar kötü bir şekilde isimlendirilmişse ceza uygulanabilir.

1.1. Ekran görüntüleri

1.1.1. Sonuç görüntüleri

 • Sadece Turnuva Kodu ile oynanmayan maçlar için gerekmektedir.
 • Maç sonundaki sonuç tablosunun bir ekran görüntüsü alınmalı ve maç sayfasına yüklenmelidir.
 • Ekran görüntüsünde oynama yapmak ceza puanlarına yol açabilir. (a) Uyarı,(b) şampiyonları, eşyaları veya istatistikleri gizlemek 1-2 ceza puanı, (c) bir maçın sonucunu yanlış göstermek 4-6 ceza puanı.

1.2. Eksik ekran görüntüleri

 • MTurnuva Kodu ile oynanan maçlarda ekran görüntüsü alma şartı yoktur.
 • Eğer bir maç Turnuva Kodu ile oynanmadıysa, maç sonucunu gösteren bir ekran görüntüsü mutlaka maç sayfasına yüklenmelidir.
 • Eksik ekran görüntüsü her takım/oyuncunun ceza puanı almasına ve maçın silinmesine yol açabilir. (a) Uyarı , (b) her takım/oyuncuya 1 ceza puanı
 • Tam olmayan bir ekran görüntüsü her takımın/oyuncunun 1 ceza puanı veya uyarı almasına yol açabilir.

2. Ayarlamalar

2.1. Turnuva Kodu

Turnuva Kodu, ESL tarafından Riot Games'le ortak çalışmayla oluşturulmuştur. Kod sistemi, ESL turnuva maçları için doğru ayarlarla bir maç lobisi oluşturur ve maç istatistiklerini ESL sunucularına bildirir. Turnuva Kodu, sağlandığı takdirde tüm Avrupa Liglerinde ve Turnuvalarında zorunludur. Eğer beklenmedik sorunlar ortaya çıkarsa, Turnuva Kodu kullanılmayabilir. Takımların anlaşması ve hakem onayıyla Turnuva Kodu olmadan başlayan ve sonuçlanan bir maça daha sonradan itiraz edilemez.

2.2. Sunucular

İstemci ve Sunucu Tüm ESL Go4LoL Türkiye maçları Türkiye Sunucusu'nda oynanmalıdır.

3. Maç kuralları

3.1. Maça gelmemek

Her takımın veya oyuncunun maça teşrif etmesi için 15 dakikası bulunmaktadır. (Maç vakti +15 dakika). Eğer sadece birkaç oyuncu eksikse, bir ESL hakemi daha fazla süre tanımak için karar verebilir.

 • Turnuva maçına zamanında gelmemek hükmen mağlubiyetle sonuçlanır.
 • Lig maçına zamanında gelmemek, maçın silinmesine ve oyuncunun / takımın ceza puanı almasına yol açar.

Lütfen sonuç sayfanıza rakibinizin gelmediğini belirtin ve turnuva koduyla oluşturulan maç lobinizin bir ekran görüntüsünü alıp, maç sayfanıza yükleyin. Ayrıca ekran görüntüsü alırken ESL saatinin (sayfanın üst tarafında) görünür olduğundan emin olun.

3.2. Oyun Modları

3.2.1. Tek Maç

Aksi söylenmediği takdirde Turnuva veya Lig maçlarında, seed numarası daha yüksek olan takım (1 en yüksek seed numarasıdır) isterse maçta ilk yasaklamayı ve seçimi yapabilir.

3.2.2. Üç Maç

Aksi söylenmediği takdirde Turnuva veya Lig maçlarında, seed numarası daha yüksek olan takım (1 en yüksek seed numarasıdır) isterse maçta ilk yasaklamayı ve seçimi yapabilir. İkinci turda, ilk turda ilk yasaklamayı ve seçimi yapmayan takım bu sefer ilk yasaklamayı ve seçimi yapar. İlk iki turdan sonra 1:1'lik bir eşitlik söz konusuysa, maçları daha kısa sürede kazanan ekip, üçüncü turda ilk yasaklamayı ve seçimi yapabilir.

3.3. Oyun hazırlığı

Lütfen maç başlamadan önce oluşabilecek tüm sorunlarınızı çözün. Maç sırasında oluşan Bağlantı veya Donanım Sorunları ESL hakemleri tarafından elenmenize yol açabilir.

 • Takımlar/oyuncular arasında varılan anlaşmalar maç yorumu olarak belirtilmelidir
 • Maçın doğru ayarlarla oynandığından emin olun, örneğin; Sıralı Seçim ve Harita
 • Tüm oyuncuların oynamaya uygun olduğundan emin olun. Takım oyunlarında, tüm oyuncuların oynadıkları takıma kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bir takımın yabancı bir oyuncu oynatması duruma bağlı olarak (a) uyarıya. (b) diskalifiyeye. (c) 2-6 ceza puanına (d) maç tekrarına, yol açabilir. Bir ESL hakemi şüpheli bir durumda daha fazla eylemde bulunabilir.

3.3.1. Oyun Hesabı / Sihirdar İsmi

Tüm ESL League of Legends oyuncuları oynadıkları sunucudaki en güncel Sihirdar İsimlerini profillerine eklemelidir. Yanlış, eksik veya tarihi geçmiş Sihirdar İsmi duruma göre (a) uyarıya. (b) 1-3 ceza puanına yol açabilir. Eğer takımdaki oyunculardan birinde eksik, hatalı veya güncel olmayan oyun hesabı bulunuyorsa, bir sonraki tura geçmeden hemen önce bunun çözülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde takım turnuvadan çıkarılabilir. Bir ESL hakemi şüpheli bir durumda daha fazla eylemde bulunabilir.

3.3.2. Maç Lobisini Ayarlama

 • Maç oluşturmak için lütfen size sağlanan Turnuva Kodunu kullanın.
 • Eğer Turnuva Kodu olmadan oynamanız gereken bir durum olduysa, her iki takım da maç lobisini kurabilir. Lütfen lobi adını ve şifresini rakibinize gönderin, iletişime geçmek için maç sayfanızdan yorum yazabilir veya sohbet odasını kullanabilirsiniz. Yüksek seed numarasına sahip takım hangi tarafta oynamak istiyorsa bunun kararını verebilir. Mavi taraf her zaman ilk yasaklama & seçim hakkına sahiptir.

3.3.3. Şampiyon Yasaklamaları

Bazı turnuvalarda ve liglerde şampiyon yasaklaması bulunmaktadır, lütfen oynayacağınız turnuvanın veya ligin bilgilerine göz atın.. Yasaklanmış bir şampiyonla oynamak kesinlikle yasaktır.

3.3.4. Şampiyon Seçimleri

Her takım maç başlamadan önce şampiyonlarını seçer, lütfen oynayacağınız ligin veya turnuvanın bilgilerine göz atın. Seçimlerde belirtilenden farklı şampiyonlaru kullanmak kesinlikle yasaktır.

3.3.4.1. Seçilmemiş şampiyonla oynamak

Eğer bir takım seçilmemiş bir şampiyonla maça başlarsa, maç mutlaka yeniden kurulmalıdır ve yanlış şampiyon değiştirilmelidir. Seçilmemiş bir şampiyonla maça başlamak oyuncuya 2 ceza puanı, takımına ise 3 ceza puanı eklenmesine neden olur.

3.3.5. Oyuncu Değişimi

 • Yasaklama ve seçimlerden sonra oyuncu değişimi yapmak için her iki takımın da kabulü gerekmektedir.
 • Üç turluk maçta, takımlar tur aralarında oyuncu değişimi yapabilir.

3.3.6. Oyuncu Listesi

Lütfen her maç için, maçta oynayacak oyuncuları belirten oyuncu listesini (lineup) girin. (Sadece 3on3 ve 5on5 oyunlarda gereklidir)

3.4. Oyun içi

3.4.1. Oyuncu sayısı

Maçlar 5 oyuncuyla 5on5 şeklinde oynanmalıdır, eğer taraflardan birinde eksik oyuncu varsa maç 4on5 veya 4on4 şeklinde oynanabilir, fakat bunun için de iki takımın anlaşması gerekmektedir.

3.4.2. Oyuncu düşmesi

Eğer bir maç Turnuva Çekilişi Moduyla oynanmıyorsa, oyun bir oyuncu düşerse devam eder. Oyuncu bu durumda en kısa sürede oyuna dönmeli ve oynamaya devam etmelidir.

3.4.3. Duraklatma Kuralı

Turnuva Çekilişi Moduyla oynanan maçlarda, oyuncu düşmesi gibi bariz bir sebep yoksa oyunu duraklatmak yasaktır.

 • Bir duraklatma 10 dakikadan daha uzun süremez. Eğer daha fazla süre gerekiyorsa, rakip taraf veya bir ESL hakemi buna onay vermelidir, aksi takdirde maç devam eder.
 • Oyuncu düşmesi durumunda, oyun duraklatılabilir.
 • Diğer durumlarda, her iki takım da oyun içerisindeki sohbet aracılığıyla oyunu duraklatmak için mutabık kalmalıdır.
 • Oyunu devam ettirmek için her iki takım da sohbet aracılığıyla birbirlerine haber vermelidir. Duraklatma 10 dakikayı geçtikten sonra da oyun devam ettirilir.
 • Duraklatma seçeneğinin kullanımını abartmak diskalifiyeye yol açabilir. Abartıyı kanıtlayan bir ekran görüntüsü alınmalı ve maç sayfasına yüklenmelidir.

3.4.4. Oyun Tekrarı

Takımlar, daha adil ve dengeli bir maç olacağını düşünüyorlarsa veya teknik sorunları çözmek için, anlaşmaları durumunda maç tekrarına gidebilir.

3.4.5. Oyun Tekrarı Kuralları

 • Oyun tekrar oynanacaksa, aynı yasaklamalar ve seçimler yapılmalıdır. Şampiyon değiştirmek yasaktır.
 • Eğer bir oyuncu yasaklama & seçim ekranından sonra oyuna bağlanmasını engelleyecek bir hata alıyorsa, maç 1 dakikadan daha uzun sürmediyse mutlaka tekrara gidilmelidir. Oyuncu aldığı hatayı kanıtlamak için maç sayfasına ekran görüntüsü yüklemek zorundadır.

3.4.6. Maç Sonu

Eğer bir takım rakibinin Nexus'unu yok ederse veya teslim olursa, maç biter.

3.5. Usulsüz Hareketler

Haksız rekabete yol açan herhangi bir hareket yasaktır. Buna oyun içinde bulunan herhangi bir hatayı (bug) kötüye kullanmak da dahildir.

3.6. İzleyiciler

Lobide izleyicinin bulundurulması için her iki takımın da onayı gereklidir. Bu kurala istisna olarak ESL turnuva hakemleri ve maçları sunmakla ve yayınlamakla görevli ve yetkili kişiler lobide izleyici kısmına istedikleri zaman katılabilirler. Eğer bir ESL turnuva hakemi resmi ESL yayıncısını (örn; ESL TV) maç lobisine davet etmenizi istiyorsa, buna itiraz edemezsiniz.

Takımlar sadece güvendikleri kişileri lobide izleyici olarak bulundurmalıdır. Takımlar maç bittikten sonra lobide bulundurmalarına izin verdikleri izleyiciler hakkında herhangi bir itirazda ve şikayette bulunamazlar.

3.6.1. Sunuculuk

Bir ESL maçını yayınlamak sadece bir ESL hakeminin onayıyla gerçekleşir. Onay almak için bir destek bileti yazılmalıdır veya sohbet kanallarından iletişime geçilmelidir.

3.6.2. Kişisel Yayın

Eğer ESL TV yayın yapmıyorsa Kişisel Yayın yapmak için hiçbir sakınca yoktur. Eğer ki ESL TV bir maçı yayınlıyorsa kişisel yayın yapmak hakem onayı olmadığı sürece yasaktır. ESL TV'nin yayınladığı bir maçı, bir hakemin onayı olmadan Kişisel Yayın yaparak gösterime sunmak, takımın elenmesine veya yayın yapan oyuncunun turnuvadan engellenmesine neden olabilir.

4. Penalty points

4.1. Penalty Point Catalogue

In general, a player and the team can receive up to 6 penalty points per match, unless a single violation has a higher punishment. A team is only punished once per violation, regardless of how many players. Where a player or team receives penalty points for multiple violations, the penalty points are added together.

Rule violation Number of penalty points
General
No show1 Team: 3; Player: 2
Reject compulsory challenge Normal: 1
Intense (top 10): 2
Abort match Player / Team: 2
Use of ineligible player
Inactive barrage Player / Team: 3
Barraged Player / Team: 6
Unregistered player Player / Team: 3
Missing Premium (where required) Player / Team: 3
Missing Trusted (where required) Player / Team: 3
Ringer/Faker Player / Team: 6
Playing with wrong gameaccount Player / Team: 3
Playing without a registered gameaccount Player / Team: 3
Unsportsmanlike behaviour
Multiple/Fake accounts Warning / 1-3 penalty points
Deception Player / Team: 1 - 4
Fake result Player / Team: 4
Fake match media Player / Team: 6
Fake match Player / Team: 6
Cheating Player: 12 / Team: 6
1In cup and league matches default wins are given instead of a match deletion and penalty points.

Matches get only deleted if the team/player violating the rules won the match.