Rules

play CS:GO 1on1 AIM Open Cup Autumn #3 Turkey

Last change: 20.09.2019 13:29

These are the rules for the CS:GO 1on1 AIM Open Cup Autumn #3 Turkey. We make every effort to ensure the rules are complete and up to date but this may not always be the case. You should also check the Info Page and News for additions, exceptions and modifications that may apply. The rules are a guideline and the decisions by admins may differ from them depending on the circumstances. If you have any questions about the rules, please write a support ticket.

1. Genel

1.1. Anlaşmalar

Katılımcılar arasındaki belirli anlaşmaların ESL kurallarından farklı olmasına izin verilir. Ancak, ESL kurallarından çok farklı olan anlaşmalara izin verilmez. ESL kurallarının tüm katılımcılar için adil bir rekabet ortamı sağlamak için hazırlandığını lütfen unutmayın. Maçtan önce yapılan anlaşmaların takımınız için bir dezavantaja yol açtığını düşünüyorsanız, maçtan sonra bir itiraz başvurusunda bulunmanıza izin verilmez.

Anlaşmalarla değiştirilebilecek kurallar açıkça belirtilmiştir. Açıkça açıkça değiştirilemeyen kurallar, sözleşmeyle değiştirilebileceklerini, anlaşma yapamadıklarını belirtir.

Katılımcılar arasında, ESL kurallarına ek olarak yapılan tüm düzenlemelerin, maç yorumlarına yazılması gerekir. Diğer katılımcı, yorumlarda da düzenlemeleri onaylamak zorundadır. Düzenleme işlevinin kötüye kullanılmasını önlemek için üçüncü bir yorum yazılmalıdır.

Lütfen ayrıca düzenlemelerinizin ekran görüntülerini ve / veya günlük kayıtlarını saklayın. Bu gereklilikleri yerine getirmezseniz, düzenlemelerle ilgili itirazlar veya destek talepleri reddedilecektir.

Aşağıdaki kurallar düzenleme ile asla değiştirilemez:

 • Oynanmayan maçlar için sonuçların girilmesi
 • Oyuncuların ESL Anticheat olmadan oynamasına izin verme
 • Ceza puanı nedeniyle maçlara katılması yasak oyuncuların oynamasına izin verme
 • 1.2. Hile Kullanımı

  Hile yapan oyuncular, 12 ceza puanı ve 2 yıl süren yasaklama ile cezalandırılır.

  Oyuncunun katıldığı maçlar 28 günden daha eski değilse silinir. Lütfen bu istek için bir destek bileti açın.

  Counter-Strike’da hile yapmak, bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü aimbot, wallhack, ses hilesi, no recoil, no smoke, no flash , renkli modeller vb. içermektedir.

  1.2.1. Rehabilitasyon

  Ilk defa hile sonucu ceza alan oyuncular bir ikinci şansa sahip olabilir. Hile kullanımı sonrası rehabilitasyon hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: http://play.eslgaming.com/rehab

  2. ESL Antcheat ve Demolar

  2.1. ESL Anticheat / Linesman

  ESL Anticheat, tüm oyuncuların tarafından istisnasız olarak bütün maçlar boyunca kullanması zorunludur. Bir oyuncunun Anticheat'i kullanmadan, bir maça katılması yasaktır.

  Eksik veya tamamlanmamış bir Anticheat dosyası için oyuncu cezalandırılır. Bir oyuncunun ilk defa "logout" olmaması veya Linesman dosyası olmaması durumunda, bir hata olup olmadığını ispatlayabilmesi için her zaman bir uyarı verilir.

  Eksik "logout" ve kayıp "linesman" dosyası için uyarılar 14 gün boyunca geçerlidir. Sadece itiraz ile bize bildirilen durumlarla ilgilenilecektir. Uyarı verilen bir eşleşme silinmeyecektir

  Bu 14 günlük zaman dilimi içindeki bir başka eksik "logout" / kayıp "Linesman" dosyası, Anticheat olmadan oynamak gibi değerlendirilecek ve bu şekilde cezalandırılacaktır.

  ESL web sitesi veya Anti Cheat sunucuları kapalı olduğunda Anticheat'i kullanılamaz durumda olacağından bir eşleşmenin ertelenmesi gerekmektedir.

  2.2. Demolar

  Tüm oyuncular maç boyunca PoV demo kaydı yapmak ve kayıtları en az 14 gün veya bir protesto açılana kadar tutmak zorundadır. Olası bir bıçak raundu ve uzatma da kayıt edilmeli bu demo içerisinde olmalıdır. Genel olarak çalışmayan demolar yüklenmemiş demolar olarak değerlendirilir, ancak nihai karar admine bağlıdır. Demo eksikse, admin eksik demo olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine karar verecektir. Bir maç için bir itiraz açıldıysa, tüm maç medyası itirazkapandıktan sonrasına kadar en az 14 gün saklanmalıdır. Bir maç iptali durumund iptal eden takım bir demo hakkını kaybeder. Sunucu kilitlenirse, otomatik tekrar oynatımı mümkün olmayacaktır. Bu durumda, oyuncular admin isteğine demolar yüklemek zorundadır.

  2.2.1. Demo Talebi

  PoV demoları istemek mümkün değildir. Sadece Anti Cheat ekibinin, gerekli gördükleri takdirde suçlanan bir oyuncunun içerideki demosunu talep etmesine izin verilir. Demonun temin edilememsi 6 puan ile cezalandırılacak (hile şüphesi olan demonun eksik olması). Anti Cheat ekibi yine de GOTV demosuna dayanan analizi yapacak.

  2.2.2. Demoların Yüklenmesi

  Demolar bir arşive sıkıştırılmalıdır (.zip, .rar, .7z). Bunun dışında tüm maç medyasının ESL web sitesine (maç sayfası) yüklenmesi gerekmektedir. Bu dosyalar kişisel web alanınıza veya başka herhangi bir tür harici alanınıza yükleyemezsiniz.

  2.2.3. Demo Üzerinde Oynama Yapılması

  Demoları düzenlemek kesinlikle yasaktır. Eğer bir demo üzerinde oynama yapıldıysa, admin bir ceza gerekip gerekmediğine ceza verecektir.

  2.2.4. Hile Suçlaması

  Lütfen 72 saat içinde aşağıdaki bilgileri içeren demo analizini bize iletin.

  - Demoyu indirin. - Oyuncunun ismini ve şüphelendiğiniz hileyi belirtin. (wallhack, aimbot...) - Şüphelendiğiniz anların zamanını teker teker belirterek yazın.(Örneğin, neden bu durum bir tesadüf, şans, ses kasma, yetenek olamaz) Yolladığınız bilgiler sorumlu adminler tarafından kontrol edilecektir. Hile analizinin uzun bir zaman alabileceğini düşünerek, lütfen durumu anlayışla karşılayın.

  3. Ayarlar

  3.1. Oyuncu Ayarları

  3.1.1. Configuration / Startparameters

  Aşağıdaki komutlar yasaklanmıştır:

 • mat_hdr_enabled

  Aşağıdaki startparameter’lar yasaklanmıştır:

 • +mat_hdr_enabled 0/1
 • +mat_hdr_leven 0/1/2

  Diğer yapılandırma değişikliklerine, haksız avantaj sağlamadıkça izin verilir. Bir oyuncu herhangi bir config dosyasında, kullanımda olup olmadığına, veya söz konusu oyun klasöründe saklanmasına bakılmaksızın, yanlış ayarlar nedeniyle cezalandırılabilir. Yanlış ayarlar, her değer ve oyuncu başına iki (2) ceza puanı ile cezalandırılır, fakat maç başına en fazla 6 ceza puanı alınabilir. Eğer üç veya daha fazla oyuncunun ayarları yanlışsa takım hükmen yenik sayılır. Adminler, üçten az oyuncunun yanlış ayarları olsa dahi, özel koşullar altında bir hükmen yenilgiye karar verebilir.

 • 3.1.2. Yasaklanmış Komut Dosyaları(Scripts)

 • Genel olarak, tüm ekstra komut dosyaları, satın alma, değiştirme ve demo komut dosyaları dışında yasaklanmıştır. Yasaklanmış komut dosyaları için bazı örnekler aşağıda verilmiştir:
 • Jumpthrow
 • Stop shoot scripts (Use or AWP scripts)
 • Center view scripts
 • Turn scripts (180° or similar)
 • No recoil scripts
 • Burst fire scripts
 • Rate changers (Lag scripts)
 • FPS scripts
 • Anti-flash scripts or binding (snd_* bindings)
 • Bunny hop scripts
 • Stop sound scripts

  Eğer hangi komutların yasak hangilerinin kullanılabilir olacağından emin değilseniz lütfen admin ile iletişime geçin. Oyuncu, yasaklanan herhangi bir komut dosyasını oyun dosyalarında kullanmamasına rağmen bulunduruyorsa cezaya neden olabilir. Yasaklanmış komut dosyalar, komut ve oyuncu başına iki (2) ceza puanı ile cezalandırılacaktır, fakat takımlar maç başına en fazla altı (6) ceza puanı alabilir. Eğer üç veya daha fazla oyuncunun ayarları yanlışsa takım hükmen yenik sayılır.

  Adminler, üçten az oyuncunun yanlış ayarları olsa dahi, özel koşullar altında bir hükmen yenilgiye karar verebilir.

 • 3.1.3. A3D

  A3D (2.0) veya A3D'yi (2.0) simüle eden herhangi bir program, sürücü veya arabirim kullanılması kesinlikle yasaktır ve hile paragrafı uyarınca cezalandırılacaktır.

  3.1.4. Grafik Sürücüleri veya Benzeri Araçlar

  Oyunun harici grafik çözümleri değiştirilmesi veya diğer 3. parti programlarla değiştirilmesi kesinlikle yasaktır ve hile paragrafı uyarınca cezalandırılabilir. Ayrıca, sistemin kullanım oranını herhangi bir şekilde (örneğin, Nvidia SLI Display, Rivatuner Overlay) gösterecek her türlü overlay kullanımı yasaktır.

  3.1.5. Renk derinliği

  Her oyuncu Counter-Strike (32 bit) 'da en yüksek renk ayarıyla oynamalıdır, eğer oyuncu pencereli modda oynuyorsa masaüstünün de 32 bit ayarında olması gerekir.

  3.1.6. Özel Veriler

  Sadece steam eşyalarının değiştirilmesine izin verilir; sprite, skin,skor panolarındaki, crosshair değişiklikleri kesinlikle yasaktır; ayrıca sadece resmi modellere izin verilmektedir. Eğer bir oyuncu özel dosyalarla (modellerin dışında) oynarsa, oyuncu başına iki (2) ceza puanı verilecektir. Bir oyuncu özel modellerle oynarsa, oyuncu başına beş (5) ceza uygulanır ve rakibi maç tekrarı talebinde bulunabilir.

  4. Maç Kuralları

  4.1. Isınma

  Maçı başlatmak için sohbet bölümüne .ready yazmanız gerekmektedir.

  4.2. Maç Sırasında;

  4.2.1. Taraf Seçimi

  Tarafları belirlemek için bir bıçak turu oynanır. Bu sunucu tarafından zorunlu tutulur. Bu bıçak turunun galibi sohbet bölümüne .stay(olduğu tarafta kal) .switch(taraf değiştir) yazarak taraf seçimini yapacaktır.

  4.2.2. Sunucu Çökmesi

  Eğer üç tur tamamlanmadan önce sunucu çökerse (bir yarıda), sunucunun yeniden başlatılması ve bu yarının 0-0 olarak yeniden başlaması gerekir. Eğer sunucuda üç tur tamamlandıktan sonra bir problem meydana gelirse karar adminler tarafından verilecektir.

  Bu tür bir durumla karşılaştığınız da lütfen bir itiraz bileti açın.

  4.2.3. Duraklatma

  Oyunu oynamanızı engelleyen bir sorun varsa, oyunu duraklatmanıza izin verilir.Oyunu durdurduktan hemen sonra nedenini rakibinize açıklamanız geremektedir. Oyunu sebepsiz yere duraklatmak ceza puanlarına yol açacaktır (Sportmenlik dışı davranış). Bir duraklatma maksimum 10 dakika sürebilir. Bu sürenin aşımı durumunda oyun hala devam etmiyorsa lütfen bir itiraz bileti açın.

  5. Ceza Puanları

  Genel olarak, bir oyuncu ve takım, tek bir ihlalin daha yüksek cezası olmadığı sürece, maç başına 6 ceza puanı alabilir. Bir takım, kaç oyuncu olursa olsun, ihlal başına sadece bir kez cezalandırılır. Bir oyuncu veya takım birden fazla ihlal için ceza puanı alırsa, ceza puanları birbirine eklenir.

  Kural İhlal Ceza Puanı
  Genel
  Maça çıkmama Takım: 3; Oyuncu: 2
  Oynanması gereken maçı reddetme Normal: 1
  Aşırı (top 10): 2
  Maçı terk etme Oyuncu / Takım: 2
  Uygun olmayan oyuncu kullanımı
  Inactive barrage Oyuncu / Takım: 3
  Barraged Oyuncu / Takım: 6 ve maç silinmesi
  Premium Bulunmamamsı (zorunlu olduğunda) Oyuncu/ Takım: 3
  Trusted bulunmaması (zorunlu olduğunda) Oyuncu / Takım: 3
  Sportmenlik dışı davranış
  Birden fazla hesaba sahip olma Uyarı / 1-3 ceza puanı
  İkamet/vatandaşlık sahteciliği Uyarı / 1-3 ceza puanı
  Admini aldatma Oyuncu / Takım: 1 - 4
  Sahte maç medyası Oyuncu / Takım: 6 ve maç silinmesi
  Hile Kullanımı Oyuncu: 12 / Takım: 6 ve maç silinmesi

  5.1. Oyuna Özel Ceza Puanları

  Ayarlar
  Illegal config ayarları Oyuncu / Takım: uyarı / 2 ceza puanı ve maç silinmesi
  Illegal script Oyuncu / Takım: uyarı / 2 ceza puanı ve maç silinmesi
  Değiştirilmiş Dosyalar Oyuncu / Ttakım: 2 ve maç silinmesi
  Yanlış Modellemeler Oyuncu: 3 - 6 ve maç silinmesi  / Takım: 3
  Maç Medyası
  Bozuk/Tamamlanmamış demolar Oyuncu / akım: 3 ve maç silinmesi
  Bozuk/Tamamlanmamış ESL Anticheat Oyuncu / Takım: 3 ve maç silinmesi
  Missing/incomplete Linesman Log file Player / Team: warning / 2
  Hile şüphesi bulunan maç medyasının eksikliği Oyuncu / Takım: 6 ve maç silinmesi
  Sportmenlik Dışı Davranış
  Bug use Player / Team: 2 per use
  Kendini Öldürme Oyuncu / Takım: 2
  Diğer Oyuncu / Takım: Maksimum 4

  Maçlar ancak kuralları ihlal eden takım / oyuncu maçı kazandığında silinir. Kupa ve lig maçlarında, maç silme yerine hükmen galibiyet verilir