ESL Türkiye Lig Rehberi
ESL Türkiye liglerine katılmak için ihtiyacınız olan her şey bu rehberde.

(Resimlerin üzerine tıklayarak orijinal boyutlarında görebilirsiniz)

Oyun SeçmeAna Sayfada (http://www.esl.eu/tr) üst sekmede gördüğünüz oyun türleri içinden (Aksiyon, Strateji, Spor, Sim & Yarış) oynamak istediğiniz oyunu seçin.

Lige kayıt olmadan önce yapılması gerekenler:


Oynayacağınız oyunun liglerine kayıt olmadan önce bilmeniz ve yapmanız gereken bir kaç işlem bulunmakta.Öncelikle profil sayfanızdan "oyun hesapları" kısmına girerek geçerli değerleri oyun hesaplarına eklemeniz gerekir.Örnek olarak Counter-Strike 1.6 Steam hesabınızı kaydetmek için ; oyun hesaplarına girerek "add" linkine tıklıyoruz ve "Steam ID CS/DOD, FIFA12 ID vb." seçtikten sonra geçerli değeri giriyoruz(Steam ID'mi nereden öğrenebilirim? -> Steam olan bir servera girerek console'a status yazdığınızda STEAM ID'niz karşınıza gelecektir).Bunlar dışında bilmeniz gereken diğer durumlar ise profilinize size ait iletişim bilgisi (e-mail,IRC/MSN) , fotoğraf veya ad soyad girmektir.Bu bilgileri girdiğiniz taktirde ileride oluşabilecek "fake account" sorununa karşı kesin çözüm bulmuş olursunuz.Lige Kayıt:


Oyun türleri içinden istediğiniz oyunu seçtikten sonra yine oynayacağınız oyunun ligine girerek (1on1, 2on2, Team) üst sekmede bulunan "Kayıt" linkine tıklayarak lige kayıt yaptırmak istediğiniz takımı seçebiliyorsunuz.

Kayıt ekranında karşınıza çıkacak kriterlerin yeşil olduğundan (yani kriterlere uygun olduğunuzdan) emin olduktan sonra "Kuralları Okudum ve Kabul ettim" kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Kayıt olmadan önce kuralları okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Lig üzerinden rakibinizi seçtikten sonra resimde göründüğü gibi rakibinizin takım sayfasından "Meydan Oku!" linkine tıklayarak, tarih ve saat bilgilerini girerek rakibinize maç teklifi gönderebilirsiniz. Rakibiniz teklifi onaylayabilir, reddebilir veya saat/tarih konusunda değişiklik yapıp karşı teklif gönderebilir.
Ayrıca IRC'de irc.quakenet.org serveri #esl.tr kanalı üzerinden rakip arayabilirsiniz.

Maç teklifi konusunda anlaşma sağlandığında sağ altta "Matches" bölümünde açık maçlarınızı görebilirsiniz.


Maç Bitiminde Yapılacaklar

Resimde görüldüğü gibi 1 numaralı okun gösterdiği linkten "Sonuç gir"e tıklayarak maç skorunu girebilirsiniz. Maç skoru iki takım tarafından onaylandıktan sonra 2. okun gösterdiği alanda görünür.

Maç sonucunuzda itiraz edilecek bir durum olduğunu düşünüyorsanız (karşı takımın lig kurallara uymaması gibi) "Takım Yönetim Merkezi"nden maç itirazı yaratabilirsiniz. Maçlarla ilgili itiraz yaratmak için Yardım&Destek bölümüne ticket açmak yerine, "Maç itirazı yarat" linkinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yine aynı bölümden "Screenshoot ve demo gönder" linkini kullarak maç skoru SS'lerinizi, demolarınızı ve Aequitas dosyalarınızı gönderebilirsiniz.

Önemli Hatırlatma(FIFA Oyuncularını İlgilendirmez): Maç sonrası ESLWire Laginspect dosyası ve maç skoru screenshotlarını göndermek mecburidir. Demolar rakip takımın istemesi halinde .zip uzantılı olarak yüklenmelidir.Maç içinde alınan bireysel demolar 14 gün boyunca her oyuncu tarafından yönetici isteği üzerine gönderilmek için bilgisayarda saklanmalıdır. (.rar uzantılı dosyalar problem yaratabilir)
ajn, Saturday, 26/06/10 11:44
 
comments (1)
 
 
karakter kodumu ne nickimi ID.code şeklinde girmeme rağmen (dullunger.431) bana invalid.id hatası veriliyor mütemadiyen. nasıl çözeceğim? çıldırmak üzereyim.
 
 
 
Information:
  • info write comment not allowed