Rules
Counter-Strike: Global Offensive 1on1 Ladder

Quicklinks
[ 7. Penalty points index ]

1.  Kurallar
1.1.  Genellemeler
1.2.  Davranış
1.6.  Zaman Dilimi
1.7.  Suggestions
1.8.  Notasyonlar
2.  Hile
2.1.  Genellemeler
3.1.2.  Playerphoto
3.2.  Takımlar
4.2.  Ladderlar
4.2.2.  Girişler
4.2.3.  Çıkışlar
4.3.  Premiership
4.3.2.  Girişler
4.3.3.  Çıkışlar
4.4.1.  Girişler
4.4.2.  Çıkışlar
5.  Maçlar
5.2.  Sunucu
5.2.1.  Sunucu Seçim
5.2.3.  Ping
5.4.  Sonuçlar
5.6.5.  Player drops
7.1.  In General
7.2.1.  Insults
7.2.2.  Spamming
7.3.2.  Game Abort
7.4.  Deceptions
7.4.1.  Fake match
7.4.2.  Faking results
7.5.2.  Barred players
7.5.4.  Ringers/Fakers
7.8.  Cheating
7.8.2.  Cheating
10.1.5.  Risultato
10.1.6.  Game Account

* This rule is game or leaguespecific. All other rules apply to all other leagues, too.1.  Kurallar
1.1.  Genellemeler
Burada belirtilen tüm kurallar tüm ESL katılımcılarını bağlamaktadır. ESL'e kayıt yaptıran herkes otomatik olarak bu kuralları okuyup anladığını ve bunların sonuçlarına katlanacağını beyan etmiştir. ESL içerisinde sürekli yapısal değişiklikler olduğundan burada belirtilenler kuralların son halleri değildir. Bu kuralların bazı bölümleri hatta tamamı düzenli olmayan aralıklarla, koşullara bağlı olarak değiştirilebilir. Bu nedenden dolayı tüm oyuncular burada belirtilen kuralları düzenli olarak okumalılardır. Yapılan değişikler duyuru sayfalarında lig yöneticileri tarafından duyurulacaktır.
1.2.  Davranış
Tüm oyuncular rakiplerine karşı, standart medeniyet kuralları çerçevesinde, saygılı olmak zorundadırlar. Bir oyuncu herhangi bir şekilde rahatsızlık verici davranışlarda bulunursa oyuncuya uyarı verilecek ya da daha farklı bir ceza uygulanacaktır. Bunun ötesinde bu oyuncular; üyesi bulundukları takımları, bulundukları ligden diskalifiye olma ya da uzun süreli uzaklaştırma cezası alma riski altına sokarlar.
1.3.  Oyun Versiyonları
Her lig katılımcısı mutlaka oynadıkları oyunların yasal kopyalarını elinde bulundurmalıdır. Korsan kopya kullandığı kanıtlanan bir oyuncu bulunduğu ligden derhal çıkarılacak ve uzaklaştırma cezası alacaktır.
Aksi yönde bir karar alınmadığı sürece oyunların son versiyonları geçerli olacaktır.
1.4.  Oyunun Yayınlanması
ESL kendi bünyesinde bulunan maçların yayın haklarını kendinde saklı tutar. Bu her türlü veri aktarımını ve yayını kapsamaktadır. Eğer oyun ESL adminlerinin direkt olarak ulaşamayacağı bir sunucuda oynanıyorsa, yeterli slotların açılması gerekmektedir.
Electronic Sports League bir maçın ya da birkaç maçın yayın hakkını üçüncü parti şahıslara ya da maçta yer alan oyunculara verebilir. Ancak bu durumda konuyla ilgili şartlar ESL yönetimi ile maç öncesinde görüşülmelidir.
1.5.  Şartların değiştirilmesi
ESL istediği zaman mevcut kuralları değiştirme hakkını saklı tutar. Kural değişiklikleri lig devam ederken bile yapılabilir, ki böylece bu direkt olarak lige etki edecektir. Genel bir kural olarak değişiklikler uygun zaman içinde duyuru sayfasında duyurulacaktır. Eğer gerekli görülürse her oyuncuya değişiklik hakkında ePosta gönderilecektir.
1.6.  Zaman Dilimi
Tüm zamanlar CET'ye (GMT +1) göre ayarlanmıştır.
1.7.  Suggestions
Should a clan or a player have any suggestions for improvement to the rules or to any ladder, it is possible to inform the administrators via either writing a support ticket or speaking with an admin in IRC.
1.8.  Notasyonlar
Bir klan ya da oyuncunun herhangi bir unsuru geliştirme konusunda önerisi varsa, ESL sayfasındaki destek formuyla ya da direkt olarak admine ulaşarak önerisini iletebilir.
2.  Hile
2.1.  Genellemeler
Ne çeşit olursa olsun hile yapmak yasaklanmıştır. ESL tarafından; hile yapanlar kınanır, hakkında takip başlatılır ve onlara ceza verilir. Bir takım ya da oyuncunun hile yaparak bir maçta kendi lehine avantaj sağladığı tespit edilirse, ESL tüm ceza yelpazesini (bkz. "Kural Dışı Hareket ve Cezalar") kullanma haklarını saklı tutar. Bu kuralı çiğneyerek bir oyuncu takımıyla birlikte ligden tamamen çıkarılma ya da uzaklaştırılma riski altına girer.
2.1.1.  Bypassing Wire Anti-Cheat
The use of programs (or "hacks") to circumvent, modify or in any way manipulate Wire Anti-Cheat is forbidden.

Any use of such programs will be penalized within the rule 7.8. Cheating. Even testing of such programs in a match not happening within the ESL will be prosecuted.
2.2.  Yasal Oyun Modifikasyon Değişiklikleri
Çok kesin olarak; orijinal oyunun parçası olmayan tüm eklentilerin, programların ve modifikasyonların kullanımı ESL tarafından yasaklanmıştır. İstisnalar ilgili oyunların kendi kuralları dahilinde açıklanmıştır.
2.2.1.  Yasal Programlar ve Konfigürasyon Modifikasyonları
Tüm sesli iletişim programlarının kullanımları serbesttir. (Örn: Teamspeak, RogerWilco, vs.)
Script ve konfigürasyon ayarları yapılması, kurallar bölümünde tamamen ya da kısmen yasaklanmamışsa serbesttir.
2.2.2.  Yasal Script’ler
Oyun süresince oyuncu ya da takımlara avantaj sağlayan programları(Wallhack, vs.) kullanmak kesinlikle yasaktır. Oyunu yapısal olarak değiştiren tüm programların kullanımı yasaktır.
2.2.3.  2.2.3 Yeni Programlar ve/ya da Modifikasyonlar
Yeni programların kullanımı, özellikle kullanılabilir olarak belirtilmedikleri takdirde, kesinlikle yasaktır. Eğer bir oyuncu yeni bir program kullanmak istiyorsa öncelikle bu programı, program kabul edilebilir olup olmayacağı hakkında karar verecek olan, ilgili admine yollamalıdır.
2.2.4.  Zorunlu Programlar
Bazı oyunlar için ek programlar geliştirilmiştir. Bunlar genel olarak adil bir oyun ortamı sağlamak için geliştirilmiş programlardır. Bu zorunlu programlar spesifik oyun kuralları dahilinde açıklanmıştır.
2.2.5.  Server modifications
Server modifications that are neither explicitly mentioned as legal nor as illegal in the set of rules are only allowed if they do not affect the normal gameplay.
3.  Takımlar ve Oyuncular
3.1.  Oyuncu Kaydı
Her oyuncu kayıt yaptırırken kişisel bilgilerini doğru olarak vermek ve çalışan bir ePosta adresi belirtmek zorundadır. Her oyuncu ESL'e yalnızca bir tek kayıt yaptırabilir. Eğer bir oyuncu mevcut hesabını kullanamıyorsa ya da daha fazla kullanmak istemiyorsa (özellikle yeni bir hesap açmak istiyorsa), öncelikle destek formunu doldurarak mevcut hesabının silinmesi için başvuru yapmalıdır.

Eğer bir takım ya da oyuncunun hesabının çok fazla ceza puanı yüzünden kapatıldığı kanıtlanırsa, bu ceza puanları yeni açtıkları hesaplara aynen geçirilirler.
3.1.1.  Nicknames and URL Aliases
Turtle entertainment reserves the right to edit Nicknames and/or URL aliases, if the user
fails to comply with the following requirements.
Nicknames/aliases are forbidden if they:
* are protected by third-party rights as long as the user has no written authorisation
* resemble or if they are identical to a brand or trademark, no matter whether it has been
registered or not
* refer to personalities
* consist of names of Turtle Entertainment products
* resemble or if they are identical to the names of Turtle Entertainment employees
* are nothing but gibberish
Apart from that any nicknames/aliases that are purely commercial (e.g. product names),
defamatory, pejorative, offensive, vulgar, obscene, anti-Semitic, inciting hatred, or
offending against good manners are forbidden. Names of real persons must not be used
as nicknames as long as it is not the users own name proven by the trusted status.
Using alternative spelling, gibberish or wrong spelling in order to avoid the requirements
mentioned above is illegal. We reserve the right to extend, change, exchange or delete
these rules if necessary.
The requirements mentioned above also apply to team names.
3.1.2.  Playerphoto
The photo must clearly show the face of the player, for adding anything else (graphics, other people, other parts of body, etc.) please use the logo function. The photo must always be up-to-date, manipulation of your appearance is prohibited. For anything else please use the gallery. Pictures with weapons are not allowed!
3.2.  Takımlar
Bir takımın ESL'e katılabilmesi için bir isme, kısaltmaya, logoya(100x100 pixel) ve bir web sayfasına sahip olması gerekmektedir. İsimin açık bir anlamı olma zorunluluğu yoktur; ancak ESL büyük ve bilinen klanların isimlerini yasal olarak koruma altına olduğunu kabul ederek hareket eder(Eğer bir takım SK ismini almak isterse buna izin verilmez).
Yasaya aykırı isimlere izin verilmemektedir ve bulunduğu taktirde silineceklerdir.
Web sayfası içeriğinde tüm takım üyeleri ve onların ePosta, ICQ ya da IRC bilgilerini bulundurulmak zorundadır.
3.2.1.  Takım Oyuncuları
Bir oyuncu bir oyun modunda ancak bir takıma üye olabilir. Bu şu anlama gelmektedir: Oyuncu aynı ladder'da bulunan iki takımda oynayamaz. Aynı sistem premiership ya da bir oyun modunun ladder'ı için de geçerlidir(5on5, CTF, vs.). Her oyuncu hem ESL takım listesinde hem de web sitesinde listelenmesi gerekmektedir. Şüphe uyandıran durumlarda ESL verileri geçerlidir.
3.2.3.  Takım İsimlerinin Değiştirilmesi
Takımlar isimlerini istedikleri zaman değiştirebilirler. Bu aynı zamanda bir takım yeniden yapılandırıldığında da uygulanır. Takımın puan ve skorları aynen transfer edilir. Başka takımları aldatmak için yapılan isim değişiklikleri yasaklanmıştır. Takımın önceki ismi takım sayfasında bulunmalıdır. Sık isim değiştirmek yasaklanmıştır ve buna uymayan takımlar ceza puanı alırlar.
3.2.4.  Takımların Birleşmesi
Eğer iki takım birleşirse, hangi iki hesaptan birine devam edileceğine kendileri karar verirler. Diğer hesaplar iptal edilecektir. Skorlar ve puanlar sadece başka ligler tarafından benimsenebilir. Eğer iki takımda aynı ligde oynuyorlarsa takımların maç bilgileri silinecektir.
3.2.5.  Birkaç Ekip (alt takımlar) Takım Başına Bir Ladder
Her takım ladder başına bir Ekip (ya da alt takım) oluşturabilir. Yalnız sadece bir ekip premiership’e yükselebilir. Bir takımda bir ekipden fazla premiership’e izin verilmez. Bir takımdaki 2 ekip birbirine karşı asla oynayamaz.
3.2.6.  2’ye 2 Takımlar
2 ye 2 takımların iki oyuncusu/üyesi olmasına izin verilir. 2’ye 2 takımı sabit 2 oyunculu takımıdır, yani takımdan daha çok 1’e 1 maç stiline benzer. Oyuncu değişimi yasaktır, takım 2’ye 2 takımı ligi terk edip kendini yeniden düzenleyene kadar.
3.2.7.  Ekip Değişikliği, alt takım vb.
Bir takım hesabı takımın kaydını yaptıran takım liderine aittir. Bununla beraber eğer bir ekip premiership, kupa ya da pro-serilerine yükselirse, o ekip takım adına o seriye yükselmiş sayılır. Bu da ekibin değil takımın yükseldiği anlamına gelir, o ekip bu noktadan sonra artık takımın üyesi olmasa dahi bu kural geçerlidir.

Örneğin: “Takım A”nın premiership e yükselmiş bir ekibi var. Fakat ekip sezon sonunda “Takım B”nin bir parçası olmaya karar verdi. Bu durumda, “Takım A” yeni bir ekip oluşturup premiership de devam ettirme şansına sahiptir. “Takım B” nin premiership’e katılmak için hiçbir hakkı yoktur.
3.3.  Internet cafes
Internet cafes or similar locations that want to offer their clients the possibility of participating in the ESL have to contact the admin responsible. They have to register all SteamIDs they wish to use and they also have to inform the admin of their IP-range. All players and clans that want to play from the Internet cafe have to be listed on the homepage. Additionally, the players must be registered with the responsible admin. The Internetcafe is responsible for the correctness of the data and they also have to check the players and to make sure that no other player participates in an ESL Match using the same nickname.
In case of problems the ESL reserves the right to exclude the internet cafes involved.

Currently the admin responsible is stinger ([email protected])
Registered Internet cafes.
3.3.  İnternet Kafeler
Siberlig üyesi olan bazı kafeler müşterilerine ESL katılımı için hizmet verebilirler. Bu hizmeti verecek olan internet kafelerin daha önce Siberlig ve ESL yetkilileri ile görüşmeleri gerekmektedir. Internet kafeler gerekli oyun hesaplarını ve IP aralıklarını dorğru olarak belirtmek zorundadırlar. Buralardan oynayacak oyuncuların hepsinin admin kontrolünde üye olması gerekmektedir.

Maçlar için bu kafelerde ESL yetkilileri tarafından atanacak olan hakemler görev yapacaktır. Hakemler maçların düzgün işlemesi ve sonuçların girilmesini denetlemek zorundadırlar. Herhangi bir itilaf durumunda kafenin ESL hakları ESL yetkilileri tarafından geri alınabilir.
4.  Ladderlar, premiership ve kupalar
4.1.  Lig Sistemi Hakkında Genel Açıklamalar
ESL değişik oyun sistemlerini desteklemektedir. Oynadığınız oyun için hangi kuralların geçerli olduğunu oyunun sayfasından öğrenebilirsiniz.
4.2.  Ladderlar
4.2.1.  Genel Şartlar ve Koşullar
Ladder'lar ELO sistemine göre düzenlenir. Puanlar takımın kendi pozisyonuna ve oyunda aldığı puana göre hesaplanır. Daha detaylı anlatım için, lütfen Sık Sorulan Soruları okuyunuz. Ladder’da karşılaşmalar: Herhangi bir katılımcı herhangi biriyle takım yeni katılımcı olsa da yüksek sıralamaya sahip olsa da karşılaşabilir. Karşılaşma isteği reddedilebilir. Ancak 20 sıra yakınındaki bir takımın teklifinin reddi bir ceza puanı ile sonuçlanacaktır. Yeni katılımcı havuzunda gelen takım ladder’da sondan birinci olarak kabul edilir. Katılımcının 5 veya daha fazla yapılmamış ya da yarım kalmış maçı varsa onaylanmış olup olmamasına bakılmadan daha fazla karşılaşma yapamaz. Böylece karşılaşma sisteminde aksaklıklar önlenmiş olur.
Bunların dışında ladder içerisinde iki katılımcı arasında 14 günde bir karşılaşmaya izin verilir. Takımlar karşılaştıktan sonra 14 gün boyunca kendi aralarında maç yapamazlar.
4.2.1.1.  İlk 10’a Detaylı Bakış
“Karşılaşma spam koruyucusu” ladder da 30 katılımcı ve 5 açık maçınız varsa ve eğer 2 takımda/oyuncuda ladder da İlk 10 da ise çalışmaz. Fakat Top 10 içine karşılaşmalar zorunlu maç olarak kabul edilir.
4.2.2.  Girişler
Oyuncular ve/veya takımlar ladder a sezonun durumundan bağımsız olarak istedikleri zaman katılıp çıkabilirler.
4.2.3.  Çıkışlar
Ligi bir takımın ya da oyuncunun terk etmesi durumunda skoru otomatik olarak tutulur. Ligden ayrıldıktan takım ya da oyuncu ladder a ancak 4 haftadan sonra tekrar katılabilir. Bu noktadan sonra skoru aktif hale gelir.
4.3.  Premiership
4.3.1.  Genel Şartlar ve Koşullar
Premiership liglerine katılımcılar ladder'da yüksek performans göstererek ya da ESL-Adminleri tarafından aday gösterilerek premiership’e katılabilirler.
4.3.2.  Girişler
Takımlar premiership’e sadece premiership sezonu başlangıcında katılabilirler.Premiership e katılım sezon sırasında mümkün değildir.
4.3.3.  Çıkışlar
Takımlar premiership’ten her zaman ayrılabilirler. Ancak tüm takım maçları silinir.
4.3.4.  Takım Hesapları
Pro Series’de oynayan ya da katılan takımlar bundan sonra hesap olarak kabul edilir.

1. Takım, hesabı sahiplenir.

2. Takım, önceki oyuncular takımdan ayrılsa bile hesap için hangi oyuncuların seçileceğini belirler

3. Takım, hesap ismini sezon sonuna kadar değiştiremez.

4. Hesap transfer edilemez.

Bu kurallar konunun ana noktalarıdır. Özel durumlar ayrıca ele alınmıştır
4.4.  Kupalar ve Diğer Etkinlikler
4.4.1.  Girişler
Kupa kurallarını kabul eden takımlar kupalara katılabilirler.
4.4.2.  Çıkışlar
Takımlar ancak kupa kuralları dahilinde kupadan ayrılabilirler
4.5.  ESL Pro Series
ESL Pro Series “Premiership” kurallarını kabul eder.
4.6.  ESL Amateur Series
5.  Maçlar
5.1.  Oyun Hazırlıkları
ESL Sayfasından diğer takımlarla karşılaşma teklifi haricinde, rakip takımların birbirleriyle ePosta, IRC, ICQ ya da başka yollarla maçtan birkaç gün önce kontak kurması yararlı olacaktır.
5.1.1.  Match Broadcasting
All forms of game broadcasting are allowed if both sides agree. If one side wants to broadcast a match, the details of the broadcast should be discussed before the match takes place.
Further details can be found in rule 1.4 Game Coverage.
5.1.2.  Match Arrangements
Arrangements must be done before a match takes place.
See 8. Arrangements for further information.
5.2.  Sunucu
5.2.1.  Sunucu Seçim
Oyunları oynamak için oyun sunucularını oyuncular kendileri ayarlamalıdırlar. Oyun sunucuları hakkında oyuncular kendi aralarında anlaşmaya varmalıdırlar. Anlaşmaya ulaşılamadığında iki tarafta haritalarını seçip sırayla birbirlerinin sunucusunda oynamalıdırlar. Takımlar kabul ederse, oyun tarafsız bir sunucuda oynanılabilir.
5.2.2.  Sunucu Ayarları
Sunucu ayarları oyun kurallarına göre ayarlanmalıdır. Herhangi bir sunucu ayarı maç başlamadan önce kontrol edilmelidir. Maç başladıktan sonra oyuncular ayarları kabul etmiş sayılırlar.

Sunucu ayarlarında oyun sırasında herhangi bir değişiklik sunucu adminine hemen iletilmelidir. İtiraz edilmesi durumunda screenshot ya da demo bulunması iyi olacaktır.
5.2.3.  Ping
İnternet daima değişir ve bağlantı her zaman iyi olmayabilir. Takımlar ya da oyuncular iki tarafında eşit ya da yakın ping attığı bir sunucuyu seçmelidirler. Tabii bazen her oyuncu aynı pingi alamaz ve büyük ping farkları olabilir. Bu durumda takımların ya da oyuncuların eşitliği adına başka sunucu seçilmesi önerilir.
5.3.  Oyuncu Ayarları
Oyuncu ayarları oyuna has kurallara göre belirlenmiştir.
5.4.  Sonuçlar
Oyuncular/takımlar doğru sonucu girmekle yükümlüdür. İki tarafta oyun hakkında detaylı rapor vermek zorundadır. Adminlerde raporları girebilir. Takımlardan biri geç kaldığında, diğer takım sonuç girmeden önce 20 dakika beklemelidir.
Sonuçta anlaşamama durumuna karşı iki tarafta oyun sonucu screenshotları admin isteği üzerine göndermek üzere hazır tutmalıdır.
5.5.  Kanunsuz Girişimler
Bir takım oyuna 20 dakikadan fazla geç kalırsa ceza puanları alır. Oyun sırasında iyi bir nedeni olmadan çıkmak yasaklanmıştır.
5.6.  Sorun Çözme ve İtiraz Prosedürleri
Basit bir kural olarak her maç sonuna kadar oynanmalıdır. Eğer bir sorun ortaya çıkarsa oyuncular protesto atarak bunu duyurabilirler. Maç bittikten sonra protesto form internet sitesinden doldurulabilir. Daha sonra adminler tarafından olaya bakarak bir cezaya gerek olup olmadığına bakar. Eğer iki tarafta sonucu onaylarsa sonradan bir protesto mümkün değildir.

Protesto maç oynandıktan sonraki 72 saat içinde yapılmalıdır. Protesto itiraz formu doldurularak yapılmalıdır. Yardım formu kullanılarak yapılması mümkün değildir. Karşı takımın itiraza yorum yapmak için 72 saati vardır. Admin tarafından istek zorunlu değildir.

Eğer 72 saat içinde bir cevap gelmezse, takım haklarından vazgeçmiş olur ve admin ortada bulunan bilgiler ışığında kendisi karar verir.

İtirazlar kurallara dikkat edilerek yazılmalıdır. Herhangi bir hakarete ya da formda yapılan kural dışı bir harekete ceza puanı uygulanacaktır.
5.6.1.  Maça Çıkmama Durumu
Oyuncu ya da takımın maç vaktinden 20 dk. sonraya kadar gelmemesi durumunda sonuç kağıdına belirtilmelidir. Günlerin ve zamanın karıştırılmamış olmasına dikkat edilmelidir. ESL oyun kanallarına girilmesi önerilir.
5.6.2.  Yeterli Oyuncunun Takımda Bulunmaması
Bir takımın herhangi bir sebeple az oyuncusu olabilir,bu durumda karşı takıma karşı eksik olarak oynayabilir. Oyunun kuralında aksi belirtilmedikçe bir takımın oynayabileceği minimum oyuncu sayısı o oyun için belirlenen oyuncu sayısı eksi bir olabilir. Karşı takım isterse eşit bir maç adına kendi oyuncu sayısını azaltabilir. Tabi ki iki tarafta anlaşabilirse maç başka bir tarihe ertelenebilir.
5.6.3.  Oyunda Kural Dışı Hareket
Bir takım kural dışı hareketten şüpheleniyorsa uygulayabileceği en iyi prosedür ESL sayfasına ePosta yoluyla başvurmaktır. Maç ID’si ve olay hakkında yeterli detay verilmelidir. Suçlama kanıtlanabilir olmalıdır ve kanıtlar admine sunulmalıdır.

Destek fonksiyonu kural dışı hareketler maç dışında görüldüğü zaman kullanılmalıdır. Hareket maç içersinde yer almışsa itiraz kullanılmalıdır.
5.6.4.  Sunucu Problemleri
Sunucudan herhangi bir sorun kaynaklandığında başka bir sunucu bulunmalı ve kullanılmalıdır. Başka bir sunucu kısa vadede bulunamazsa ve sunucu fonksiyonunu kaybetmişse oyun başka zamana ve güne ertelenir.
5.6.5.  Player drops
Should a player drop during a game (e.g. disconnected due to technical problems), then the game is either paused or the map is restarted, if the still complete team wishes to do so. In the event of a drop, a registered substitute may enter the game in the dropped player’s place.
5.7.  Maça Karar Verme
6.  Bilgi ve Kayıtlar
6.1.  Screenshotlar
Oyun sonucuna ait bir screenshot her oynanan maç için tutulmalıdır. Maç sona erdikten sonra screenshotlar maç detayları sayfasına upload edilmelidir. Takım oyuncularının birinin sonuç screenshot'ı maç için yeterlidir. Screenshot’ı olmayan maçlar “fake match” olarak adlandırılır ve maç yapılmamış kabul edilir. Screenshotlar maç sona erdikten sonraki 24 saat içinde upload edilmek zorundadır.
6.2.  Demolar ve Replayler
Eğer oynadığınız oyun demo ya da replay almayı destekliyorsa tüm oyuncular için bu bir zorunluluktur. Demolar ve replayler en azından 14 gün tutulmalıdır ve admin talep ederse ilgili admine sunulmalıdır.

Eğer oyuncu ya da takım diğer oyuncu ya da takımın hile yaptığından şüpheleniyorsa karşı takımdan demo istenilir. Eğer şüpheler demodan sonrada sürüyorsa admin çağrılır. Bu durumda takım ya da oyuncu admine demoyu yollamalıdır. Admin inceleme yapacaktır.

Oyunculara tüm demoları herkese açık tutmalarını böylece ladder'ı ilginç ve şeffaf hale getirmeleri önerilir. Özel kurallar için lütfen o oyun hakkındaki kuralları okuyun.
7.  Kural Dışı Hareket ve Cezalar
7.1.  In General
If a player or team disregards or violates one or more of the legal rules of the league, this can have various consequences depending on the severity of the offence. The ESL possesses an official catalogue of penalty points according to which points are given for each offence.

If a punishment affects a player in a team match, the player and the team receive the same penalty points. Up to 6 penalty points may be given per team and player within a single match.

The responsible admin decides whether an offence has affected the game to such an extent that it can not be assessed and must be deleted. Offences committed by the losing team seldom lead to match deletion.

In addition to penalty points, players and teams may be barred (also known as frozen, locked and barraged) if they have accumulated a certain amount of penalty points:

- After obtaining 4 penalty points: 1 week barrage
- After obtaining 8 penalty points: 2 weeks barrage
- After obtaining 10 penalty points: 1 month barrage

Barred players and teams must finish playing their open matches. They cannot challenge nor be challenged. Barred players may not take part in team matches with exception of 2on2 teams.

As a rule, the penalty points are deleted after a certain period of time. There are different clearance periods depending on the amount of points:

- 1-2 penalty points: 2 months
- 3-6 penalty points: 3 months
- 7 penalty points: 6 months
- 12 penalty points: 2 years (see cheating, rule 7.8.)

A player or team can receive a maximum of 11 penalty points. A player or team account that goes above 12 or more penalty points is kicked from all leagues and may not re-enter any of them until the sum of their penalty points drops below 12 again.

Bans are independent of the time of day and expire overnight. A player is not allowed to play as long as the red warning box is still displayed at the team or player sheet.

In particular cases the penalties imposed by the admins may vary from the catalogue of penalty points and can be transfered to other plattforms. The admins can impose penalties or delete matches for offences that are not listed here. The same applies for Streak- and Award-Deletions or making pointless Support/Protest tickets.

Penalties (penalty points/barrages/bans) given on ESL subplatforms (e.g. ESL Europe, ESL America) are valid on all ESL subplatforms.
7.2.  Breach of netiquette
Just as in other interpersonal areas in life it is also inevitable to preserve a certain degree of politeness within the ESL. Offences against this rule are penalized according to their severity and frequency. In particular cases, the penalties imposed by the admins may vary from the degree of penalization mentioned below.
7.2.1.  Insults
All insults that occur in connection with the ESL will be punished. This mainly includes insults during a match but also insults within the ESL website (forums, match comments, player comments, support- and protest pages, etc.). Insults via IRC, ICQ, e-mail or other media may be penalized, providing a connection to the ESL is given and provable.

Extreme insults such as radical statements or threats to do someone bodily harm can lead to strong punishments including exclusion and account deletion.

Written warning for the first offence
1 Penalty point + 1 week barrage for the second offence, or first serious offence
2 Penalty points + 2 weeks barrage for the third offence, or second serious offence
3 Penalty points + 3 weeks barrage for subsequent offences

The deciding factor therefore is the amount of active penalties for insults, the extremeness of the insult(s) will also be taken into account.

Insults can only be reported by a support ticket, matches may not be protested to report insults.
7.2.2.  Spamming
The excessive posting of futile, annoying or offensive contributions within the ESL is considered as spamming.
Spamming on the website (forums, match comments, player comments, support- and protest pages, etc) is penalized as follows:

1 penalty point + 1 week comment ban for the first spamming incident.
2 penalty points + 2 week comment ban for the second spamming incident.
3 penalty points + 3 week comment ban for the third and any further spamming incidents.

The decisive factor therefore is the amount of active penalties for spamming.
7.3.  Unsportsmanlike behaviour
In order to secure a well-regulated and pleasant course of game, it is inevitable that all players act in a sportsmanlike and fair way. A breach of this rule will be penalized with 3 to 6 penalty points; the most important and most common offences are listed below. An admin may, however, impose a penalty for not explicitly listed offences that are unsporting (e.g. unnecessary harassment) on the basis of this rule.
7.3.1.  Failure to appear
Team:
3 Penalty Points. If an opponent fails to appear to a match it is not necessary to file a protest. Simply enter that your opponent did not show up in the result sheet. When choosing this option, the remaining result panels should be left blank.

1on1:
2 Penalty Points, otherwise the same procedure as above.

If your opponent does not appear for an AutoChallenger match in an ESL Amateur Series, you may request a default win by opening a match protest. You may not enter a default win for yourself, this is considered a fake result and will be punished!
7.3.2.  Game Abort
4 penalty points. If your opponent should deliberately leave during a match, you must make a protest. You must not enter a result yourself. This may be penalized as entering a fake result (rule 7.4.2.). Should the game have advanced to a point at which an evaluation of the result is possible, a win may be granted to the remaining team. The decision whether a match can be evaluated or not is in each case decided by the responsible admin.
7.3.3.  Spamming during a game
Up to 2 penalty points for misusing the in-game chat function for excessive spamming in order to irritate the opponent or to disturb the course of the game. The chat function is solely meant for communicating with your opponent.
7.3.4.  Player kicks during a match
4 penalty points. It is forbidden to kick opposing players from the server during a match.
7.3.5.  Modified/wrong server settings
Both parties must check the server settings. Wrong server settings must be corrected before a match. Should the wrong settings be noticed after the game has already begun, they must immediately be corrected. If this is not possible because e.g. the server provider is not willing to make changes, the match may be interrupted in order to file a protest. If the settings concerned are relevant for the course of the game, the match must be restarted as soon as one of the parties wishes it to be.
Should wrong server settings be noticed at any later point in time then both teams are responsible. If possible, the wrong settings must be corrected. The match is, however, only repeated if both teams wish it to be. A completed game that had wrong server settings all along may only be repeated if both teams agree to do so.

Non-relevant server settings:
2 penalty points. Even deviations from the stipulated server settings that have no or near to no influence on the course of the game are penalized.

Game deciding server settings:
4 penalty points if server settings that have a large influence on the course of the game are wrong or have been modified.
7.3.6.  Breaking engagements
Agreements concerning rule 8 that are not complied with are penalized as violations against the according ESL rule.
7.4.  Deceptions
Attempts to deceive admins or other players with wrong or fake statements, information or data are penalized as follows:
7.4.1.  Fake match
6 penalty points if a match or matches were created for the sole reason of not actually playing but of entering a fake result in order to receive illegitimate points within the ladder.
7.4.2.  Faking results
4 penalty points for entering a fake game result, e.g. when the game was aborted by the opponent or when you do not wish to play the game. If problems should arise that you can not solve amongst yourselves, a protest must always be made.

Note: If you agree on not playing a match it is forbidden to enter 0:0 or similar as the game result. If no result is entered matches are deleted seven days after the date the game was scheduled at, excluding compulsory games (e.g. Auto challenger or Cup matches). It is also possible to delete matches yourself, providing both opponents agree to do so. The link for this option is to be found in the match setup of each match.
7.4.3.  Fake match media
Match media includes all records e.g. demos, screenshots or logos that are generated within the scope of a match.
The faking of match media is forbidden and is penalized with 1-4 penalty points dependent on the severity of the case. For example: Uploading senseless screenshots, hoping the match will not be checked too closely, is not penalized as heavily as when screenshots are uploaded that are meant to cover up a fake match.

Intensification when cheating is suspected:
6 penalty points when fake match media is handed in and the player/team is strongly suspected of cheating.
7.4.4.  Other deceptions
Other attempts of deceiving an admin or another player are penalized with 1-4 penalty points depending on the severity of the case and according to the judgement of the responsible admin.
7.5.  Use of unauthorized players
7.5.1.  Inactive player barrage
3 penalty points if a player whose status on the team was changed from inactive in the last five days takes part in a match. These players are clearly marked as "inactive" or "barrage" on the ESL team page.

It is, however, possible for these players to take part in a game if the opposing team agrees beforehand (see rule 8.).

This rule is ignored in 2on2 ladders.
7.5.2.  Barred players
6 penalty points if a barred player participates in any gaming activity. It is not possible to make use of barred players by any form of agreement (rule 8.).
7.5.3.  Unregistered players
3 penalty points if a player who is not listed on the ESL team page, but is known to have been a member of the team for some time, participates in a game.
7.5.4.  Ringers/Fakers
6 penalty points if a player who is neither listed on the ESL team page nor a member of the team participates in a game. In special cases there may be barrages up to four weeks.
7.6.  Missing records/match media
Match media includes all records e.g. demos, screenshots or logs that are generated within the scope of a match.
7.6.1.  Compulsory Match media uploads
1 penalty point if the compulsory match media (e.g. screenshots of the results, replays) has not been uploaded within 24 hours after a match. If media of several matches is missing, up to 3 penalty points may be given as a collective penalty. If the match media is filed subsequently, the penalty points may be deleted or reduced on request.
7.6.2.  Requested records/match media
1-3 penalty points if no or insufficient media is handed in on request of an admin. The responsible admin decides which records or match media is necessary depending on the circumstances (e.g. demos, server logs, chat recordings, etc.).
7.6.3.  Requested match media after strong suspicion of cheating
6 penalty points if no or insufficient media is handed in on request of an admin in order to rebut a strong suspicion of cheating.
7.7.  Missing/Wrong Gameaccounts
7.7.1.  Without strong suspicion of faking
3 penalty points if a player’s compulsory game account entry is missing or wrong after a match.
7.7.2.  With strong suspicion of faking
6 penalty points if the player’s compulsory game account entry is missing or wrong after a match and there is additionally a strong suspicion that a faker or ringer took part in the match.
7.8.  Cheating
7.8.1.  Programs / modifications / settings
These penalties are explained in the game specific rules.
7.8.2.  Cheating
12 penalty points for the player and 6 penalty points for the team. The use of severe cheats (e.g. aimbot, wallhack, multihack) is penalized with a two year ban from the ESL. On top of that all the statistics for the player from the last 12 months will be removed. For the team in question the statistics from the last 3 months will be removed. The removal of the statistics will solely consist of the ladders of the game where the player was caught cheating in.

Rehabilitation is only available to players caught cheating in ESL matches. After at least six weeks the cheater receives the one-off opportunity of handing in an essay on the topic of cheating in multiplayer games. The exact subject of the essay is set by the ESL. The complete essay must be handed in within three month after the subject is decided upon. It will then be reviewed for a week. If it complies with the requirements (form and length) and if its content is convincing, the cheater may receive the chance of rehabilitation. (Further details concerning rehabilitation). The penalty points for the cheating offence are, in case of rehabilitation, reduced to 7 for the player and 5 for the team. The statistics will however not be reinstated.
7.9.  Multi accounts
1-4 Penalty points depending on the severity of the offence. Additionally, all penalty points are transferred to one account and all other accounts are deleted.

Furthermore it is not permitted to delete an old account in order to open a new one. If you should forget your login password it is always possible to contact the admins via the support form or IRC in order to retrieve your account. It is helpful to enter non-public information in your account, as admins can then confirm your identity more easily should you forget your login data.
7.10.  Declining compulsory challenges
Intense compulsory challenges only become active in ladders with more than 20 participants.
7.10.1.  Normal compulsory challenges
1 penalty points for the challenged if he is positioned within 20 places above the challenger in the same ladder.
7.10.2.  Intense compulsory challenges
2 penalty points for the challenged if both participants are positioned within the top 10 of the same ladder.
7.11.  Other unauthorized offences
7.11.1.  Deliberate exploitation of bugs on the website
These penalties lie within the discretion of the responsible admin and are penalized according to their severity. This type of offence is e.g. the postponement/abortion of matches that were already confirmed.
8.  Açıklama ve Açıklayıcı Notlar
8.1.  Maç Ayarlarının Hakkında Notlar
Maçlar hakkında yapılan tüm ayarlamalar maç yorumlarına yazılmak zorundadır. Bu durumda karşı takım bu yorumu onaylamalı ve düzenleme fonksiyonunun kural dışı kullanımının engellenmesi için 3. bir yorum daha yapılmalıdır. Lütfen yapılan ayarlamalarınız için screenshot ve logları bulundurun. Aksi taktirde yapacağınızı itirazlar reddedilecektir. İki takımın da ayarları kabul edip etmediği konusunda anlamazlık söz konusu olursa bir admin bu konuda kararı verecek son yetkilidir.

Aşağıdaki durumlar anlaşma ile sağlanamaz:

- Kısıtlanmış oyuncuların maç yapması
- Oynanmayan maçlar için skor girişi
10.1.5.  Risultato
Concluso il match, ognuno dovrà inserire il risultato corretto (in caso di party, inserisce il risultato solo il leader del party), è obbligatorio inserire il risultato affinchè il match venga valutato. Se un giocatore inserisce un risultato non corretto, verrà penalizzato, è altrsì possibile reportare un player con comportamento scorretto e l'admin team deciderà se assegnare un ban temporaneo da versus.
10.1.6.  Game Account
IL GA è di fatto un'assicurazione sul con chi si sta giocando, E' dunque obblgatorio utilizzare in game lo stesso Game Account registrato sul profilo di ESL. Chi non lo avesse, non può partecipare ai match Versus. Il team avversario può far valere questa regola sino all'inizio del match.
Copyright
All content appearing in this document is the property of Turtle Entertainment GmbH or is being used with
the owner's permission. Unauthorized distribution, duplication, alteration or other use of the material
contained in this document, including without limitation any trademark image, drawing, text, likeness or
photograph, may constitute a violation of the laws of copyright and trademark and may be prosecuted under
criminal and/or civil law.
No part of the content of this document may be reproduced in any form or by any means or stored in a
database or retrieval system, except for personal use, without the written permissions of Turtle Entertainment
GmbH.
All content in this document is accurate to the best of our knowledge. Turtle Entertainment GmbH assumes
no liability for any error or omission. We reserve the right to change content and files on our website at any
time without prior notice or notification.