Witamy w Electronic Sports League!

Zawartość

Szybki start

    Chcesz grać drużynowo?
  • Zarejestrujcie się całym zespołem, uzupełnijcie profile i dodajcie swoje konta gier
  • Zarejestruj nową drużynę
  • Przejdź do Edycja drużyny, aby poznać lub zmienić hasło do drużyny
  • Przekaż hasło członkom zespołu
  • Na górze strony wybierz kraj z którego pochodzisz, wybierz grę i ladder

Rejestracja

Zanim rozpoczniesz zabawę na ESL musisz zarejestrować się jako gracz. Aby to zrobić naciśnij przycisk rejestracja, który znajduje się w górnym prawym rogu panelu użytkownika .

Ważne! Pamiętaj, że zarejestrować się możesz tylko raz. Jeśli posiadasz już konto, lecz nie możesz się na nie zalogować, napisz etykietę wsparcia podając jak najwięcej informacji, które mogą nam pomóc w odszukaniu Twojego konta (np. adres email, nick, numer ICQ, konta gry).

Wypełnij formularz tak, jak na poniższym przykładzie, wpisując dwa razy Twój adres email, Twój nick, tag klanowy (jeśli należysz do jakiegoś zespołu), państwo, które zamieszkujesz, preferowany język oraz sposób w jaki dowiedziałeś się o ESL. Wszystkie te informacje mogą zostać zmienione w późniejszym czasie.


Ważne! Bardzo ważne jest to, aby adres email, który wprowadziłeś był prawdziwy i poprawny. Zanim będziesz mógł się zalogować konieczne będzie potwierdzenie Twojej rejestracji poprzez link wysłany na uprzednio podany adres email. Powinieneś także sprawdzić folder spam, aby upewnić się, że maile od daemon@esl.eu nie są automatycznie usuwane.

Po wypełnieniu formularza przeczytaj Warunki użytkowania oraz Wykorzystanie danych osobowych , zanim zaznaczysz wolne budki i naciśniesz przycisk Wyślij.

W ciągu paru minut, powinieneś otrzymać email od Electronic Sports League (daemon@esl.eu), zatytułowany Rejestracja pomyślna. W środku znajdować się będzie link podobny do tego: http://www.esl.eu/change_password/d5660afa61e08df2. Pozwoli Ci on ustawić hasło oraz zalogować się po raz pierwszy na Twoje konto.

Twoje hasło powinno składać się z co najmniej 5 znaków zawierających litery a-z, A-Z oraz liczby 0-9. Nie możesz jednak umieścić w nim żadnych znaków specjalnych. Po ustawieniu Twojego hasła zostaniesz automatycznie zalogowany.

Wypełnij swój profil

O ile jego uzupełnianie nie jest konieczne do uczestnictwa w większości lig, o tyle jest to zalecane, abyś stał się częścią społeczności ESL. Aby uzupełnić swoje konto wybierz opcję Ustawienia w polu użytkownika, a następnie Edytuj osobiste info.

Tutaj możesz zmienić wszystkie informacje, które wprowadziłeś podczas rejestracji i wprowadzić wiele dodatkowych. Im więcej ich wprowadzisz, tym lepiej będzie wyglądał Twój profil. Innymi korzyściami wynikającymi z wpisywaniu danych jest to, że Twoje konto wygląda bardziej realnie i w przypadku problemów z logowaniem (np. utrata dostępu do konta emailowego) pomogą one w udowodnieniu kim jesteś. Jeśli nie chcesz, aby Twoje dane osobowe były widoczne dla innych użytkowników wystarczy, że zaznaczysz budkę po prawej stronie pola, które chcesz ukryć.

Ważne! Uczestnictwo w większości naszych lig wymaga wprowadzenia przynajmniej jednej formy kontaktu, zazwyczaj jest to kanał IRC bądź numer ICQ. Dzięki temu inni gracze, w łatwy sposób, mogą skontaktować się z Tobą w sprawie meczu.

Jeśli wrócisz do Ustawień, znajdziesz tam więcej miejsca do wpisania dodatkowych informacji. Oznajmij światu specyfikację Twojego PC i ulubione rzeczy w "your PC's specs and your favourite things at", Edytuj "Więcej o mnie", wgraj swoje zdjęcie używając opcji Zmień zdjęcie lub Wgraj logo.

Konta gier

Większość gier wspieranych przez ESL posiada system kont gier, sposób na to, aby rozróżniać poszczególnych użytkowników posiadających grę. Przed rozpoczęciem grania w ligach musisz zarejestrować konto gry dla danej gry.

Przykłady popularnych gier wymagających kont gier: Counter-Strike (SteamID), Warcraft 3 (Battlenet), FIFA (Matchmaker), Pro Evolution Soccer (Lobbynick) oraz Call of Duty (Punkbuster GUID).

Aby dodać konto gry naciśnij Ustawienia oraz przejdź do Konta Gry (SteamID, ...). Wybierz z listy rodzaj konta gry, wprowadź je (upewnij się że jest poprawne) oraz naciśnij przycisk Wyślij. Powód zmiany konta gry musisz podać wyłącznie, gdy dany typ konta gry został już wcześniej wpisany.


Jeśli nie wiesz gdzie znaleźć swoje konta gry, spójrz tutaj.

Ważne! Twoje konto gry nie jest CD-Keyem!

Tworzenie drużyny

Aby stworzyć drużynę na ESL, musisz być zarejestrowany i zalogowany. Po naciśnięciu przycisku Moje drużyny, wybierz opcję Zarejestruj nowy zespół . Pojawi się okienko pytające o nazwę Twojego zespołu, wypełnij je i naciśnij OK. Stworzyłeś własną drużynę!

Zostaniesz przekierowany do strony, gdzie dostępne będą opcje: Pokaż stronę zespołu , Edytuj drużynę oraz Wgraj logo. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest wybór opcji Edytuj drużynę, aby poznać lub zmienić hasło. Twoi koledzy z drużyny będą je potrzebować, aby dołączyć do zespołu.

Zalecamy wypełnianie jak największej ilości informacji o zespole jak to tylko mozliwe, nie tylko dlatego, że wygląda ona lepiej, ale także, aby ułatwić kontakt potencjalnym przeciwnikom.

Aby dołączyć graczy do drużyny, najprostszym sposobem jest podanie im linku do zespołu oraz hasła. Na stronie drużyny znajduje się link Dołącz do drużyny, który musi zostać wciśnięty przez wszystkim graczy chcących dołączyć do zespołu.

Wyszukiwanie ladderów, turniejów oraz lig

Jeśli jesteś przyzwyczajony do innych stron ligowch, początkowo możesz czuć się zagubiony poruszając się po stronie, lecz jest to bardzo łatwe, gdy pojmiesz sposób w jaki jest ona zorganizowana.

ESL początkowo jest podzielona na kraje (sekcje narodowe), a następnie na gry. Aby znaleźć laddery i turnieje dla gry, w którą grasz, wybierz z rozwijanej listy (znajduje się na górze strony) swój kraj – jeśli jej tam nie ma wybierz Europę – następnie wyszukaj swoją grę w rozwijanej liście Wybierz grę. Tylko najpopularniejsze gry są pokazywane w rozwijanej liście, jeśli nie widzisz swojej gry wybierz opcję Pokaż wszystkie gry i ligi. Jeśli wciąż jej nie możesz znaleźć możesz zasugerować ją na forum.

W sekcji Twojej gry zobaczysz wybór najpopularniejszych ladderów, turniejów i lig wraz z newsami pod spodem. Aby zobaczyć wszystkie dostępne ligi, użyj rozwijanej listy Wybierz ligę znajdującej się na górze strony.


Dołączanie do laddera

Teraz kiedy jesteś już zarejestrowany, uzupełniłeś profil i wprowadziłeś konto gry nadszedł czas na rozrywkę! Większość meczów granych w ESL odbywa się w ramach naszych ladderów.

Wybierz ladder, w którym chcesz grać, aby przejść na jego stronę. Na stronie laddera znajdziesz ranking 20 najlepszych zespołów lub zawodników, osobę znajdującą się na pierwszym miejscu oraz aktualną listę newsów i nadchodzących meczów. Zanim dołączysz do laddera, zapoznaj się z Info & Szczegóły oraz Regulamin. Kiedy skończysz, możesz nacisnąć Zapisz się.


Wymagania, aby dołączyć do poszczególnych ladderów, turniejów i lig różnią się znacznie od siebie, w zależności od narodowych sekcji, gier oraz poziomu zaangażowania. Dla większości gier w sekcji Europejskiej wymaganiami, które należy spełnić chcąc dołączyć do laddera jest wpisanie sposobu kontaktu oraz posiadanie zarejestrowanie konta gry (zobacz Konta gier). W chwili, gdy Ty lub Twój zespół spełniacie wszystkie wymagania oraz zapoznaliście się z regulaminem, możesz zaznaczyć pustą budkę oraz wcisnąć Tak.


Tip: Najprostszym sposobem, aby sprawdzić kto wprowadził konto gry, a kto nie, jest przejście do zakładki Członkowie znajdującej się po lewej stronie strony Twojego zespołu.

Większość ladderów w ESL posiada zapisy sprawdzane ręcznie przez adminów, aby nie dopuścić do rozgrywek fałszywych kont oraz niepożądanych graczy. Oczekiwanie na zakceptowanie zgłoszenia do ligi może trwać od paru minut do paru dni w zależności od wielkości sekcji oraz liczby adminów zajmujących się nią.

Wyzwania

Istnieje kilka sposobów, aby wyzwać innych zawodników lub drużyny w ladderach ESL.

Profil gracza/zespołu


Najprostszym sposobem wyzwania danego gracza jest przejście na jego profil oraz naciśnięcie linku Wyzwij dla laddera, w ramach którego chcesz z nim grać.

Ranking laddera

Przejdź do laddera, w którym chcesz wyzwać przeciwnika i naciśnij przycisk Rankingi. Przewijając strony znajdziesz tu każdego uczestnika laddera. Innym sposobem jest wybranie opcji Szukaj dla konkretnego przeciwnika lub Pokaż nowych zawodników, aby zobaczyć kto dołączył do laddera dzisiejszego dnia.

Smart Challenger

Smart Challenger może załatwić wszystko za Ciebie, wyszukując odpowiedniego zawodnika. Uwzględnia on aktywność gracza, oceny wiarygodności, punkty karne oraz otwarte mecze. Dzięki temu jest w stanie zaproponować Ci zbalansowanych lub trudnych przeciwników do gry.

Aby użyć Smart Challengera przejdź do Zagraj! znajdującego się pod Znajdź przeciwnika. Naciśnij przycisk Go dla wybranego laddera, następnie pod Smartchallenge naciśnij Znajdź przeciwnika!

Instant Challenger

ESL Instant Challenger (EIC) dołącza Cię do listy wraz z innymi graczami/ drużynami, którzy szukają meczu na stronie w tym samym czasie co Ty. Jest on aktywowany w wielu ladderach o różnych porach dnia, jeśli Twój ladder go używa, będzie miał on logo EIC na swojej stronie. Zobacz stronę Instant Challengera i instrukcję, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

Auto Challenger

Wiele naszych ladderów posiada czasy Auto Challengera, który raz w tygodniu, o ustalonej porze, automatycznie tworzy mecze pomiędzy Tobą, a innym uczestnikiem laddera.

Jeśli uczestniczysz w ladderze, który posiada czasy Auto Challangera, możesz podejrzeć/ustawić swoje preferowane czasy w Ustawienia->Auto-Challenger.

Logowanie do systemu

Nie mogę się zalogować!

1) Czy na pewno wpisałeś właściwą domenę? http://www.esl.eu/pl to jedyny poprawny adres, inne np. www.esl-europe.de są niewłaściwe!
2) Przeglądarka internetowa musi mieć włączoną obsługę cookies. Sprawdź opcje przeglądarki w celu ustalenia odpowiedniego poziomu zabezpieczeń i włączenia cookies (Narzędzia -> Opcje Internetowe -> Zabezpieczenia).

Zapomniałem hasło, a moje konto e-mail już nie istnieje!

Jeśli zapomniałeś hasła i utraciłeś dostęp do swojego konta e-mailowego, nie ma możliwości odzyskania dostępu do konta. W takim przypadku Admini nie mogą i nie zmienią dla Ciebie adresu email. Powodem takiego stanu rzeczy jest niemożność ustalenia przez Administratorów, czy osoba prosząca o uzyskanie dostępu do konta jest rzeczywiście jego właścicielem. W przeciwnym wypadku zbyt łatwo byłoby wykraść czyjeś konto w ten oto sposób: "Adres xy@blabla.com już nie istnieje. Czy możecie zmienić mój email na badboy@thief.com?" Pamiętaj, że swój adres email możesz zmienić w dowolnej chwili, wykorzystując w tym celu zakładkę Konfiguracja.

Zapomniałem hasła, ale mój e-mail jest aktualny

Najważniejsze aby Twój adres email, który podałeś przy tworzniu konta był aktualny. Aby otrzymać wiadomość ze swoim hasłem na skrzynkę pocztową, kliknij Zapomniałem hasła.

Media z meczu

Co to jest screenshot

Zrzut ekranu (z ang. screenshot, screen dump, screen capture) czyli zapis aktualnego obrazu wyświetlanego na monitorze, najczęściej do pliku graficznego. W systemach operacyjnych z rodziny Windows zrzut ekranu wykonuje się naciskając klawisz Print Screen, Ctrl+Print Screen lub Alt+Print Screen (w przypadku gdy chcemy zrobić zrzut tylko aktywnego okna, a nie całego ekranu), skąd można później wkleić go do dowolnego programu graficznego np. Paint i zapisać do pliku.

Co to jest Aequitas i skąd go pobrać?

ESL Aequitas to program przeciw oszustwom, tzw. antycheat. Aequitas wspiera gry dostępne przez Steam (CS 1.6, CS:S, DoD, DoD:S, HL1DM, HL2DM ). Dodanie kolejnych gier nie korzystających ze Steam jest planowane w przyszłości. Dokładny opis czym jest Aequitas i jak działa możesz przeczytać tutaj.

Dema i Replaye

Jeżeli gra, w której rozgrywkach uczestniczysz, obsługuje opcję nagrywania dema lub replaya, wszyscy gracze są zobowiązani nagrywać każdy ze swoich meczów. Dema muszą być trzymane przez co najmniej 14 dni oraz muszą zostać udostępnione na życzenie admina. Jeżeli gracz lub team podejrzewa przeciwnika o złamanie regulaminu podczas meczu, może natychmiast zażądać okazania przez podejrzanego nagranego dema. Wezwanie do interwencji admina powinno nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy obejrzane demo nie rozwiało wątpliwości i nadal występuje podejrzenie wobec przeciwnika. W takim przypadku gracz lub drużyna może wysłać do admina demo z meczu, w następstwie czego admin podejmie adekwatne działania. Rekomendujemy, aby nagrywać a następnie udostępniać publicznie wszystkie dema w celu utrzymywania rozgrywek ligowych czystymi oraz interesującymi dla spektatorów. Dla szczegółowych przepisów, proszę zajrzeć do regulaminu gry/laddera, w stosunku, do którego przepisy te są stosowane.

Etykieta wsparcia i protestu

Czym jest etykieta wsparcia?

Jeżeli uczestniczysz w którejkolwiek z lig ESL, to na stronie ligowej znajdziesz specjalne menu po prawej stronie o nazwie "Pomoc".
Jeśli posiadasz jakiekolwiek zastrzeżenia wobec rozegranego meczu ligowego, w zakładce konfiguracja, znajdziesz stosowny formularz protestowy.

Czym jest Protest?

Protest to oficjalna skarga w sprawie rozegranego przez Ciebie meczu. Częstym powodem składania Protestu jest oszukiwanie lub niesprawiedliwe traktowanie przez przeciwnika. W związku z tym protesty są traktowane inaczej niż pozostałe formy wsparcia i pomocy - posiadają wysoki priorytet, co gwarantuje szybkie rozwiązywanie konfliktów, a co za tym idzie większą frajdę z udziału w ligach ESL. By napisać protest przejdź do zakładki 'Konfiguracja' w prawym górnym rogu, a następnie kliknij na 'Napisz protest'.

Oszustwa i łamanie regulaminu

Limit Punktów Karnych (Penalty Points - PP)

Maksymalna liczba PP jaką może uzyskać gracz czy drużyna, a która powoduje wyrzucenie z ligi lub ban, wynosi 12. Daje to adminom większą wolność w przyznawaniu PP za różne przewinienia, zależnie od ich rodzaju i występowania. Kary w PP za przestępstwa są również odpowiednio dopasowane do limitu i wagi wykroczenia.

Kary za dużą ilość PP

Podobnie jak PP są przyznawane graczom czy zespołom, tak samo bana dostanie gracz albo zespół, gdy osiągnie maksymalną ilość PP. Powszechna opinia, że PP coś znaczą dopiero, gdy zbliżają się do 12 jest jak najbardziej mylną. Gracze szybką zaczną odczuwać negatywne skutki zwiększającej się liczby PP na swoim koncie, szybciej przekonają się, że „zlewanie regulaminu” prowadzi tylko i wyłącznie do bana, nie tylko do słownych upomnień.

Ustaliliśmy kilka poziomów ograniczeń jakie mogą zostać nałożone na szczególnie regulamino-odpornych. Za każdym razem, kiedy dostajesz PP, jest on dodawany do łącznej puli, co przy przekroczeniu określonych ilości może zadziałać w następujący sposób:

- przy osiągnięciu 4 PP – blok na tydzień,
- przy osiągnięciu 9 PP – blok na 2 tygodnie,
- przy osiągnięciu 10 PP – blok na 4 tygodnie.

Jeżeli gracz lub drużyna zostanie zablokowana, ma możliwość rozegrania meczy ze statusem „open” jednak nie ma możliwości wyzwania przeciwnika, ani sama nie może zostać wyzwana.

Złapany na cheatach? Musisz dostać nauczkę!

Gracze, którzy zostali złapani na cheatach są banowani na dwa lata. Chcemy przekazać oficjalny komunikat do wszystkich, którzy korzystają z cheatów: Każdy oszust zostaje zbanowany! Ta najcięższa kara będzie stosowana tylko do najcięższych przewinień, których własną listę posiada każda gra z osobna. Dla przykładu: aimbot jest jednym z najgorszych oszustw, ale niektóre ustawienia już nie (np. picmip dla Counter Strike’a) nie zasługują od razu na ban. Zanim jednak taka kara jak ban zostanie przyznana, team adminów musi dogłębnie zbadać sprawę i ustalić, że gracz czy drużyna oszukiwali i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Możliwość Rehabilitacji
Wierzymy jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Wszystkim, którzy zostali przyłapani na oszustwach i wydaleni z ESL dajemy możliwość zrehabilitowania się. By udowodnić, że oszust zrozumiał swój błąd i wykazuje szczerą chęć poprawy, musi napisać esej. Praca powinna dotyczyć błędu jaki popełnił gracz oraz zostanie oceniona przez zespół adminów, którzy mając na uwadze esej oraz oszustwo jakie popełnił gracz, stwierdzą czy gracz zrozumiał dlaczego został usunięty z ligi, dlaczego jego zachowanie było karygodne i czy wykazuje skruchę oraz chęć poprawy. Na tej podstawie zespół adminów zadecyduje, czy należy zrehabilitować gracza i ponownie udostępnić mu udział w lidze.

Podstawowe wymagania dotyczące eseju rehabilitacyjnego:
- Czcionka: Times New Roman / 12pt
- Odległość między wierszami: 1 line
- Standardowy margines (2,03cm).
- Przynajmniej jedna strona A4, maksymalnie dwie.
- Poprawna polszczyzna, brak błędów ortograficznych.
- Lista linków do meczów, w których oszukiwałeś (linki nie zostają wliczone do objętości eseju).
- Musisz wysłać ten esej w przeciągu trzech tygodni od udowodnienia Ci winy. Nie łudź się, że przesuniemy termin.

Fałszywe konto

Wielokrotne zakładanie konta

Zabronione jest usunięcie starego konta w celu utworzenia nowego. Jeżeli zapomnisz swojego hasła dostępu, istnieje zawsze możliwość kontaktu i powiadomienia o tym fakcie admina używając w tym celu etykiety wsparcia bądź IRC. Po wykonaniu tej czynności zostanie udzielona Ci pomoc. Polecamy również wpisać na swoim koncie informacje nie publiczne, ponieważ w takim wypadku admin szybciej pozytywnie zidentyfikuje Twoją osobę na wypadek gdybyś zapomniał swoich danych dostępowych.

Zostałem podejrzany o fałszywe konto, co mam zrobić?

Zostałeś zablokowany, ponieważ jesteś podejrzany o złamanie zasady dotyczącej wielu kont (fałszywe konto(a)). Posiadanie wielu kont jest karane przyznaniem od 1 do 4 punktów karnych. Weryfikacja posiadania tylko jednego konta w rozgrywkach, jest w interesie wszystkich graczy i gwarantuje uczciwą rywalizację. Sprawdź regulamin w celu uzyskania większej ilości informacji.

Jak już się zapewne domyślasz, posiadamy dowody, które potwierdzają nasze podejrzenie o fałszywe konto. W celu rozwiązania problemu, prosimy Cię, abyś odpowiedział na następujące pytania:

1. Co, Twoim zdaniem, jest powodem podejrzenia o fałszywe konto?

2. Czy istnieją inne konta graczy lub zespołów znane Tobie, które mogliśmy uznać za Twoje kolejne konta? Jeśli istnieją, prosimy abyś podał nam, jakie to są konta i dlaczego zostały utworzone.

3. Które konta gracza (podaj ID konta) zarejestrowałeś?

W twoim interesie jest, aby odpowiedzieć na te pytania najszybciej jak to możliwe, szczerze i wyczerpująco. Fałszywe zeznania są objęte dodatkowymi karami (sprawdź regulamin).

Wykorzystaj tą szansę do zmniejszenia konsekwencji, skorzystasz na tym!

Czy mogę mieć 2 konta na ESL?

Przykro mi, ale na ESL możesz mieć tylko i wyłącznie jedno konto. Zabronione jest posiadanie dwóch i więcej kont, ponieważ zostaniesz zablokowany i stracisz możliwość gry na ESL.

Korzystamy z bratem z jednej sieci, możemy grać na ESL ?

Istnieje taka możliwość. Jedna osoba musi napisać etykietę wsparcia do sekcji Support PL: http://www.esl.eu/pl/support i podać następujące informację:

  • Podać linki do profili
  • Imię i nazwisko
  • Dowody tożsamości potwierdzające Wasze konta
W uzasadnionych przypadkach administratorzy mogą zadecydować o konieczności zakupienia Karty Gracza przez obie osoby, które zostały zablokowane za fałszywe konto, a które utrzymują, że konta należą do różnych osób.