Podsumowanie ankiety
548 osób wzięło udział w ankiecie, odpowiadając na zadane przez nas pytania. Zawsze ciekawi jesteśmy, jak przedstawia się cała zbiorowość osób biorących udział w rozgrywkach. Tym razem głównym tematem był Wasz wzrok. Pieczołowicie zbierając informacje o grupie docelowej, możemy dostosowywać nasze rozgrywki do Waszych potrzeb. Im więcej graczy weźmie udział w przygotowywanych ankietach, tym bardziej wiarygodne dane będziemy w stanie zebrać.

ESL Polska to przystań mężczyzn, bowiem 93% ankietowanych to właśnie oni. Tylko 25 kobiet wypełniło ankiety. Ponad połowa ankietowanych to młodzież szkolna w wieku 13 - 17 lat. Ponad 43% to młodzi ludzie między 18 a 22 rokiem życia. Tylko niewiele ponad 6% to mężczyźni starsi - powyżej 23 roku życia. Mieszkacie w różnych miastach w Polsce. Przeważają mieszkańcy małych miast poniżej 50 000 mieszkańców - 34% ankietowanych. 20% w średnich miastach - 50 000 do 100 000 mieszkańców, 11% w miastach od 100 000 do 200 000, 14% w miastach od 200 000 do 500 000, 9% ankietowanych w miastach od 500 000 - 1 000 000, natomiast 10% pochodzi z miast powyżej 1 mln mieszkańców.

Dowiedzieliśmy się, że bardzo dużo gracie. Ponad połowa z Was przesiaduje, korzystając z komputera przez 3 do 6 godzin na dobę. Tylko 13% korzysta do 3 godzin na dobę. 25% korzysta z komputera do 9 godzin. 8% to gracze spędzający przed komputerem połowę dnia, a tylko 2% jeszcze więcej. Pożytkując swój wolny czas przed komputerem 70% z Was używa monitorów ciekłokrystalicznych. 20% korzysta jeszcze z tradycyjnych monitorów CRT. Połowa z ankietowanych nie ma pojęcia, czy ich monitory wyposażone są w dodatkowe funkcje ergonomiczne tj. EyeCare, EcoView. Tylko 17% posiada takie monitory. Tylko 3% instaluje dodatkowe oprogramowanie typu Eye Care Reminder. Jednak 45% kompletnie nie wie o istnieniu podobnych narzędzi.

Niezaprzeczalna większość ankietowanych to uczniowie. Tylko 5% zadeklarowało się jako osoby aktywne zawodowo. 10% to pracujący uczniowie albo studenci, a 10% to studenci. 44% jest uczniami szkół ponadgimnazjalnych tj. liceów, czy techników. 30% ankietowanych uczęszcza do szkół podstawowych i gimnazjalnych.

25% ankietowanych nigdy nie było u okulisty. Ponad 22% z Was sięga po poradę okulisty rzadziej niż co pięć lat. 21% kontroluje stan swojego wzroku raz do roku, a 18% co dwa lata. Mimo to, stanowcza większość, bo aż 75%, nie stosuje żadnych preparatów witaminowych poprawiających wzrok. Tylko 12% stosuje suplementy diety, natomiast 13% ankietowanych nie wie czym jest luteina. Większość użytkowników, czyli 75% nie stosuje ćwiczeń na wzrok podczas siedzenia przed monitorem. 71% deklaruje też, że nie stosuje preparatów takich jak sztuczne łzy, a 9% używa ich rzadko.

Mimo wszystko 61% ankietowanych nie ma problemów ze wzrokiem. 31% użytkowników - około 170 osób, ma stwierdzone wady wzroku. 60% z nich to osoby noszące okulary, 8% posiada soczewki kontaktowe. Strasznym wydaję się, że 27% z nich wie o swoich wadach wzroku, jednak nie stosuje żadnych metod korekcji wzroku. Jak widać po poprzednich wynikach, dużo czasu spędzacie przed komputerem, ale tylko 28,5% z Was odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, a 27% dolegliwości bezpośrednio związane ze wzrokiem.

Czasami skarżycie się na dolegliwości. Zmęczone oczy, bóle głowy, pleców, szyi deklaruje połowa z Was, ale z reguły poważniejsze problemy są rzadkością. Czasami odczuwacie też bóle oczu oraz nieostre widzenie. Jednak 54% z Was skarży się, że problemy ze wzrokiem odbijają się na problemach z nauką lub samymi grami. 33% uważa, że powoduje to brak chęci i motywacji do nauki. Przez dolegliwości 29% czuje irytacje i problemy z agresją, a u 37% wpływają na złe samopoczucie i zgubnie działają na umiejętności koncentracji.

Jako gracze macie wiele recept na to jak poprawić swoje wyniki i coraz lepiej grać. Dla 87% regularny trening jest podstawą do osiągnięcia sukcesu. Ponad połowa z Was, przez ostatni miesiąc zdobyła w swojej ulubionej grze w ramach ESL pomiędzy 0, a 100 punktów, 23% między 100 a 200 puntów. 28% z Was nie robi sobie przerw podczas grania w gry komputerowe. 41% robi przerwy 5 minutowe w każdej godzinie i częściej. 30% robi przerwy do 5 minut w każdej godzinie lub rzadziej.

Wnioski z ankiety są proste i oczywiste. Jako społeczność musimy zacząć dbać o swój wzrok. Dzięki temu nasze samopoczucie będzie lepsze, ale też będziemy osiągać coraz to lepsze wyniki. Przerwy i higieniczny tryb pracy, to podstawa odpowiedniego szlifowania swoich umiejętności. Gdy poczujecie, że z Waszym wzrokiem jest coś nie tak wystarczy udać się do okulisty.
JoeBlack, Wednesday, 15/07/09 12:01
  Links
Dowiedz się jak zadbać o swój wzrok
Electronic Sports League
 
comments ()
 
 
No comments yet.
 
 
Information:
  • info write comment not allowed