Zasady

eu hearthstone Hearthstone: Heroes of Warcraft

Dla Hearthstone: Heroes of Warcraft istnieją pewne zasady. Dokładamy wszelkich starań w celu zapewnienia, by regulamin był pełen i aktualny, lecz nie zawsze jest to możliwe. Regulamin to zestaw wytycznych, a więc decyzje adminów mogą się od niego różnić w zależności od okoliczności. Poniższy regulamin jest uniwersalnym zestawem zasad i dotyczy rożnych typów rozgrywek. Jeśli masz jakieś pytania o regulamin, napisz etykietę wsparcia.

1. Zawodnik

1.1. Kraj / narodowość

Każdy zawodnik powinien posiadać prawidłowo uzupełnione pola Kraj oraz Narodowość. Kraj to miejsce pobytu, a narodowość to przynależność do danego kraju.

1.1.1. Oszukiwanie narodowości

Oszukiwanie/zmienianie swojej narodowości w celu ominięcia restrykcji lig, oszukania graczy lub administracji jest surowo zabronione oraz karane.

1.2. Konto gry

Każdy zawodnik uczestniczący w meczu musi mieć dodane prawidłowe konto gry: Hearthstone: Heroes of Warcraft EU Battletag. System ESL nie posiada funkcji sprawdzania poprawności kont gier, wiec każdy zawodnik odpowiada za poprawność dodanego przez siebie konta gry. Musi ono być wprowadzone co najmniej przed domyślną datą meczu, gdzie liczy się czas wysłania etykiety wsparcia do polskiej sekcji Hearthstone: Heroes of Warcraft lub dokonanie zmiany w profilu gracza ESL. Wysłanie etykiety pod zły adres nie będzie w ogóle uwzględniane w tym przypadku.

1.3. Wersja gry

Wszyscy gracze są zobowiązani posiadać ostatnie wydanie gry udostępnione przez Blizzard w celu wzięcia udziału w turnieju. Gra musi być zaktualizowana przed startem turnieju, aby zminimalizować jak najbardziej opóźnienia w jego rozgrywaniu.

2. Turniej

2.1. Terminarz

Terminarz rozgrywek podawany jest w newsie (wiadomości) danego turnieju.

2.1.1. Zmiana terminu

Data turnieju może ulec zmianie. Gdy turniej zostaje przeniesiony na wcześniejszy termin administracja zobowiązana jest do poinformowania uczestników co najmniej 24h przed nową datą turnieju. Administracja powiadamia graczy wyłącznie drogą mailową, więc prosimy o sprawdzanie jej przynajmniej raz dziennie.

2.1.2. Przeniesienie trwającego turnieju

Turniej, który już trwa może zostać przeniesiony tylko w przypadku problemów z grą, lub stroną ESL uniemożliwiających jego rozegranie. Kolejnym już wyjątkiem, jest także przeniesienie finału danego turnieju, jeżeli jego godzina startu wykracza poza dzień rozpoczęcia rozgrywek. Jeśli więc godzina finału wyznaczona jest na 00:01, lub później, finał zostaje przełożony na dzień następny na godzinę 19:00. Ostatni wyjątek stanowi sytuacja, w której zawodnicy porozumieli się ze sobą i ustaliły inną godzinę rozegrania meczu w dniu następnym. Takie spotkanie musi zakończyć się przed 23:59 dnia następnego. Przedłużenie rozegrania owego meczu jeszcze o kolejny dzień, jest całkowicie zabronione.

Ostateczną decyzję podejmuje administrator prowadzący turniej. Musi on również wyznaczyć nowy terminarz i poinformować uczestników.

2.3. Zapisy

Informacje o zapisach znaleźć można w newsie (wiadomości) dotyczącej danego turnieju. W przypadku turniejów jednodniowych trzeba również potwierdzić obecność poprzez system check-in. Należy także pamiętać o restrykcjach panujących przy zapisach do każdego turnieju.

2.4. Check-in

Zawodnicy muszą potwierdzić swoją obecność poprzez system Check-in. Jest on zabezpieczeniem przed walkowerami podczas jednodniowych turniejów. Aby wziąć udział w turnieju zawodnik musi potwierdzić swoje uczestnictwo w wyznaczonym czasie.

2.5. Losowanie

Losowanie drzewka turniejowego odbywa się równo z datą i godziną rozpoczęcia turnieju podaną w newsie (wiadomości).

2.6. No show

Jeżeli przeciwnik nie stawi się w ciągu 10 minut od wyznaczonej daty rozegrania spotkania należy ten fakt niezwłocznie zgłosić w postaci komentarza na stronie meczu. Administrator turnieju sprawdzi takie zgłoszenie i przeniesie zawodnika dalej. O niestawieniu się przeciwnika należy poinformować administrację niezwłocznie w komentarzu meczowym i/lub poprzez oficjalny kanał IRC sekcji. Niepoinformowanie o takim zajściu może zostać ukarane.

2.7. Protesty

Zawodnik ma 10 minut od zakończenia spotkania na złożenie protestu, w przeciwnym wypadku mecz zostaje zamknięty zgodnie z podanym wynikiem.

2.8. Dyskwalifikacja

W celu ograniczenia możliwego przedłużania się turnieju, Administracja ESL zastrzega sobie prawo do wykluczenia zawodnika z turnieju. Sytuacja taka zachodzi w przypadku braku wykazania jakiejkolwiek aktywności w kierunku rozegrania spotkania, blokowania rozgrywek, czy ciężkich naruszeń regulaminu. W skrajnych przypadkach dyskwalifikacja może objąć obu zawodników.

3. Mecz

3.1. Ustawienia meczowe

Serwer: Europa

Typ gry: Pojedynek ze znajomym

3.2. Tryby gry

3.2.1. Conquest

Wszystkie mecze odbywają się w systemie Best of 5 (chyba, że Administratorzy ESL poinformują wcześniej graczy, że spotkanie odbywa się w innym systemie). Pierwszy gracz, który wygra 3 gry w meczu, zostaje uznany za zwycięzcę i przechodzi dalej.

Każdy gracz przed każdą fazą turnieju musi mieć przygotowane cztery decki dla czterech różnych klas. Gracze mogą zmienić decki przed meczem w kolejnej rundzie turnieju.

Kiedy gracz wygrywa grę, deck, którego użył, nie może zostać ponownie wykorzystany do końca meczu.

Przegrany w danej grze, może zostać przy swoim decku lub zmienić na inny, niewykorzystany.

Gracze przed rzuceniem wyzwania podają sobie wzajemnie, jeden po drugim, bohaterów jakich wybrali na to spotkanie.

Zawodnik z wyższym seedem (przykładowo seed #1 jest wyższy niż #23; osoba znajdująca się po lewej stronie na podstronie danego meczu) pierwszy decyduje o zbanowaniu jednego bohatera przeciwnika.

Wybranie zbanowanego bohatera oznacza automatyczne przegranie danej gry i punkt dla przeciwnika.

Gracz musi wygrać jedną grę każdym z pozostałych trzech przygotowanych decków, aby zostać zwycięzcą całego meczu.

Maksymalna pauza między spotkaniami w ramach BO5: 5 minut.

3.2.2. Limited Conquest

Mecze odbywają się w systemie Best of 3 lub Best of 5 (chyba, że Administratorzy ESL poinformują wcześniej graczy, że spotkanie odbywa się w innym systemie). Pierwszy gracz, który wygra 2 lub 3 gry w meczu, zostaje uznany za zwycięzcę i przechodzi dalej.

Każdy gracz przed każdą fazą turnieju musi mieć przygotowane trzy lub cztery decki dla 3 lub 4 różnych klas, w których skład wchodzą tylko i wyłącznie karty oznaczone jako podstawowe, zwykłe i rzadkie (Basic, Common i Rare). Gracze mogą zmienić decki przed meczem w kolejnej rundzie turnieju.

Zabronione jest zagrywanie kart epickich i legendarnych (Epic i Legendary), które wypadną z Tkacza Sieci (Webspinner) oraz Niestabilnego Portalu (Unstable Portal).

Posiadanie w decku kart epickich i legendarnych (Epic i Legendary) jest równoznaczne z walkowerem w całym spotkaniu.

Kiedy gracz wygrywa grę, deck, którego użył, nie może zostać ponownie wykorzystany do końca meczu.

Przegrany w danej grze, może zostać przy swoim decku lub zmienić na inny, niewykorzystany.

Gracze przed rzuceniem wyzwania podają sobie wzajemnie, jeden po drugim, bohaterów jakich wybrali na to spotkanie.

Zawodnik z wyższym seedem (przykładowo seed #1 jest wyższy niż #23; osoba znajdująca się po lewej stronie na podstronie danego meczu) pierwszy decyduje o zbanowaniu jednego bohatera przeciwnika.

Wybranie zbanowanego bohatera oznacza automatyczne przegranie danej gry i punkt dla przeciwnika.

Gracz musi wygrać jedną grę każdym z pozostałych przygotowanych decków, aby zostać zwycięzcą całego meczu.

Maksymalna pauza między spotkaniami w ramach BO5: 5 minut.

3.2.3. LAN

Zawodnicy w ustalonym wcześniej przez administrację terminie przesyłają deck list przygotowany na dany turniej. Instrukcję do tego oraz potrzebne informacje zawodnicy otrzymają drogą mailową. Przed meczem administracja mówi zawodnikom jakich bohaterów wybrał przeciwnik, następnie zawodnicy banują po jednej postaci w ciemno. Dokładny regulamin rozgrywek zostanie udostępniony zawodnikom przed danym turniejem.

3.4. Karty i talie

Wszystkie aktualnie dostępne karty mogą być wykorzystane przy budowaniu tali. Jeśli w turnieju przewidziane są jakieś restrykcje zostanie to zapisane w newsie (wiadomości) dotyczącej danego turnieju. Talie należy przygotować przed rozpoczęciem fazy piców i banów. Zabronione jest tworzenie nowych tali w trakcie rozpoczętego już meczu pomiędzy graczami. Tworzenie nowych talii kart jest możliwe w trakcie turnieju pomiędzy spotkaniami. Można posiadać tylko jedną talię danym bohaterem chyba, że w danym turnieju panują inne zasady np. Hero Cup.

3.5. Przygotowanie do gry

Prosimy o rozwiązanie wszelkich problemów jakie mogą wystąpić przed spotkaniem. Problemy z łączem lub sprzętem, które wydarzą się w trakcie gry mogą prowadzić do dyskwalifikacji. Wszelkie ustalenia pomiędzy zawodnikami muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w komentarzach meczowych. Należy upewnić się, że ustawienia gry są prawidłowe. W przypadku podejrzeń o podszywanie się pod graczy, Administrator ESL ma prawo wyciągnąć dalsze konsekwencje.

3.6. Podczas meczu

3.6.1. Rozłączenie

Gdy zawodnik zostanie rozłączony, mecz zostaje uznany za wygrany na korzyść osoby, która pozostała w grze. Jeśli gracz nie będzie mógł powrócić do gry, mecz zostaje uznany za przegrany przez osobę rozłączoną. Zabrania się logowania na wyrzucone konto przez inne osoby. Za takie zachowanie grożą punkty karne oraz dyskwalifikacja. Jeżeli do rozłączenia dojdzie podczas wyboru bohaterów, należy poczekać na powrót gracza i dopiero można kontynuować wybór.

3.6.2. Re-match

Zawodnicy mogą zgodzić się na ponowne rozpoczęcie spotkania, jeśli uważają, że jest to niezbędne do rozegrania spotkania w duchu fair play lub rozwiązania problemów technicznych, które się pojawiły.

Re-match odbywa się przy użyciu tych samych picków. Jeżeli gracz nie może się połączyć do rozpoczętego meczu z powodu bugów, ponowne rozpoczęcie spotkanie jest możliwe, jeżeli gra nie trwa dłużej niż minutę. Screenshot z widocznym bugiem musi być udostępniony po spotkaniu jako media meczowe. Na powtórzenie spotkania zgodę musi wyrazić administrator turnieju, którego należy poinformować o zaistniałej sytuacji. Jeśli administracja nie zostanie poinformowana o zaistniałej sytuacji może ukarać obydwu zawodników.

3.7. Niedozwolone zachowania

Jakiekolwiek działania, które skutkują uzyskaniem niedozwolonej przewagi są zabronione. Dotyczy to przede wszystkim bugów każdego rodzaju.

3.8. Opuszczenie rozgrywki

Jeżeli zawodnik opuści grę przed jej zakończeniem, zachowanie takie uznaje się za poddanie gry. Zawodnik, który opuścił grę może zostać ukarany punktami karnymi.

3.9. Obserwatorzy

Obserwatorzy są dozwoleni w meczu, jeżeli obaj zawodnicy wyrażą na to zgodę. Wyjątkiem jest reguła wyrażona w punkcie 3.10. Nie jest dozwolone składanie skarg na obserwatorów po zakończeniu meczu, jeżeli obaj gracze wyrazili zgodę na udział takiej osoby w grze.

3.10. Streamowanie

Administracja oraz komentatorzy ESL TV mają prawo do oglądania i streamowania meczy bez zgody graczy, którzy są zobowiązani do udostępnienia im widoku swoich kart.

Streamowanie spotkania w ramach turnieju ESL dozwolone jest wyłącznie za zgodą administratora. W celu uzyskania takiej zgody należy przesłać etykietę wsparcia do polskiej sekcji Hearthstone: Heroes of Warcraft.

3.10.1. Gracze

Gracze mają prawo streamować swoje własne gry. Dodatkowo mają oni prawo do streamowania własnych gier nawet, jeśli ich gra jest streamowana przez castera.

3.10.2. Platformy streamingowe

W przypadku streamowania, pozwala się na robienie tego wyłącznie na platformie Twitch.tv. Streamowanie na innych platformach takich jak Hitbox czy Dailymotion jest zabronione.

3.10.3. Opóźnienie

Wszystkie streamy z turnieju, bez względu na to, czy jest to stream gracza, lub castera, mają posiadać opóźnienie wynoszące minimum 5 minut. Streamowanie z mniejszym opóźnieniem może skutkować dyskwalifikacją lub nawet odebraniem praw do castowania.

4. Wyniki

Obaj zawodnicy są odpowiedzialni za wprowadzenie poprawnego wyniku meczu po zakończeniu spotkania. W przypadku niejasności, zawodnik musi posiadać screenshoty ze spotkania i jego rezultatu w celu wyjaśnienia wątpliwości, lub otwarcia protestu. Niewprowadzenie wyniku może skutkować ukaraniem zawodnika.

5. Media meczowe

Wszystkie media meczowe (screenshoty, powtórki, itp.) należy przechowywać zgodnie z zasadami przez 14 dni. Po zakończeniu spotkania należy umieścić media meczowe na stronie meczu w możliwie najkrótszym czasie. Fałszowanie, lub jakakolwiek manipulacja mediami meczowymi jest zabroniona i będzie skutkować nałożeniem kar na zawodnika. Media meczowe powinny być w sposób jasny oznaczone co zawierają, przy czym błędne oznaczenie mediów meczowych nie jest podstawą do otwarcia protestu czy wysłania etykiety wsparcia. W przypadku utrudniania pracy Administracji poprzez celowe oznaczanie mediów meczowych w sposób niewłaściwy, zawodnik może zostać ukarany punktami karnymi.

5.1. Screenshoty

Należy zrobić po zakończeniu spotkania screenshot z widoczną wygraną spotkania (rozbity portret bohatera) i umieścić jako media meczowe na stronie meczu.

6. Taryfikator punktów karnych

Gracz może otrzymać maksymalnie 6 punktów karnych za mecz chyba, że jest to naruszenie wyżej karane. Jeśli gracz otrzymuje punkty za wielokrotne naruszenia, punkty karne są sumowane.

Ogólne
Brak mediów meczowych w spornej sytuacji - 1 punkt karny
Oszukiwanie administratora - 1 punkt karny
Niekwalifikowany zawodnik
Gracz ze złym kontem gry - 1 punkt karny
Gracz bez zarejestrowanego konta gry - 1 punkt karny
Niesportowe zachowanie
Wielokrotne konta - upomnienie / 1-3 punkty karne
Fałszywy kraj / narodowość - upomnienie / 2 punkty karne
Fałszywe rezultaty - 4 punkty karne
Fałszywe media z meczu - 6 punktów karnych
Fałszywe mecze - 6 punktów karnych
Oszukiwanie - 12 punktów karnych